Reklama

Reklama

Ostatni widzieli ją neandertalczycy. Kometa sprzed tysięcy lat zbliża się do Ziemi

Na niebie pojawi się kometa, którą ostatni raz na Ziemi widzieli neandertalczycy. Kolejna okazja do tego, by zobaczyć obiekt, nadarzy się dopiero za 50 tys. lat! Takiego widoku z pewnością nie można przegapić. Kiedy kometa C/2022 E3 (ZTF) pojawi się na niebie?

Do Ziemi zbliża się kometa sprzed tysięcy lat, a ostatni raz oglądali ją neandertalczycy. Obiekt C/2022 E3 (ZTF) niebawem pojawi się na niebie. Warto spojrzeć w górę - takiego widoku nie można przegapić!

Nowe odkrycie astronomów

O komecie poinformował na Twitterze austriacki astronom Michael Jäger. Jego doniesienia potwierdziło NASA. 

Kometa została odkryta 2 marca 2022 roku dzięki Zwicky Transient Facility, gdy mijała orbitę Jowisza. To metoda szerokątnego przeglądu nieba przez kamerę, która wykorzystuje jako obiektyw teleskop Samuela Oschina w kalifornijskim Obserwatorium Palomar. Kometę C/2022 E3 (ZTF) zaobserwowali astronomowie Frank Masci i Bryce Bolin.

Reklama

Zobacz również: Dziwny sygnał z wnętrza Ziemi. Jego regularność niepokoi naukowców

Ostatni widzieli ją neandertalczycy. Kometa sprzed tysięcy lat zbliża się do Ziemi

Naukowcy szacują, że obiekt okrąża Słońce raz na 50 tys. lat. To oznacza, że mogli ją widzieć również neandertalczycy.

Obecnie obiekt znajduje się zbyt daleko, by można go było zobaczyć gołym okiem. Będzie to możliwe niebawem, bo na przełomie stycznia i lutego 2023 roku.

Zobacz również: 

Już wkrótce może spaść z nieba. NASA ujawnia datę

Ogromna asteroida zmierza w kierunku Ziemi. NASA wydała oświadczenie

Kiedy kometa C/2022 E3 (ZTF) pojawi się na niebie?

Obecnie kometa C/2022 E3 (ZTF) zbliża się do peryhelium. 12 stycznia nastąpi moment, w którym znajdzie się najbliżej Słońca. Kometa będzie najbliżej Ziemi 1 lutego. Odległość między nasza planetą a obiektem ma wynieść ok. 44 milionów kilometrów.

Zdaniem ekspertów obiekt będzie widoczny na niebie zarówno kilka dni przed tym terminem, jak i później. Jeśli warunki pogodowe na to pozwolą, kometa będzie widoczna gołym okiem. Serwis Space.com donosi, że w trzeciej dekadzie stycznia będzie można zaobserwować kometę między gwiazdozbiorami Małego i Wielkiego Wozu.

Na nocnym niebie może przypominać smugę jasnego pyłu. Dlatego też lepszy widok zapewnią nam teleskopy, z których warto skorzystać podczas obserwacji. Przelot komety będzie można zobaczyć na żywo na stronie Virtual Telescope Project.

Jesteśmy ostatnimi ludźmi, którzy zobaczą tę kometę?

Być może jesteśmy ostatnimi ludźmi, którzy będą mieli szansę zobaczyć to niezwykłe zjawisko. Zdaniem astronomów zmiany w orbicie komety sugerują, że skieruje się dalej w kosmos i najprawdopodobniej już nigdy nie zawita w okolice Ziemi.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kometa | astronomowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy