Oto najczystsze plaże w Polsce. Otrzymały prestiżowy certyfikat

Chcąc w pełni delektować się wypoczynkiem nad polskim morzem, szczególną uwagę należy zwrócić na jakość tamtejszych plaż. Właśnie przyznano certyfikaty najczystszym kąpieliskom i plażom w naszym kraju, które otrzymały status tzw. „Błękitnej Flagi”. Gdzie się znajdują?

Plaża w Świnoujściu po raz kolejny otrzymała certyfikat "Błękitnej Flagi"
Plaża w Świnoujściu po raz kolejny otrzymała certyfikat "Błękitnej Flagi"123RF/PICSEL

Czym jest program "Błękitna Flaga"?

Program "Błękitna Flaga", jest realizowany pod patronatem Fundacji Edukacji Ekologicznej (FEE), której siedziba mieści się w Kopenhadze w Danii. "Błękitna Flaga" to prestiżowe wyróżnienie, które przyznawane jest najczystszym, najbardziej ekologicznym i bezpiecznym kąpieliskom na świecie.

Plaża w Świnoujściu już po raz dziewiętnasty otrzymała certyfikat "Błękitnej Flagi"
Plaża w Świnoujściu już po raz dziewiętnasty otrzymała certyfikat "Błękitnej Flagi"Robert StachnikEast News

Aby zakwalifikować się do tej nagrody, musi zostać spełniony i zachowany szereg rygorystycznych kryteriów związanych z ochroną środowiska, edukacją, bezpieczeństwem i dostępnością - informują organizatorzy programu.

"Głównym założeniem i ideą programu Błękitna Flaga jest zbliżenie społeczeństwa z jego otoczeniem i zachęcenie do lepszego poznania swojego środowiska.  W związku z tym podmioty zaangażowane powinny, poza nieprzerwaną ekspozycją informacji istotnych dla danego regionu w zakresie różnorodności biologicznej, ekosystemów i zjawisk środowiskowych, oferować i wspierać działania edukacyjne w zakresie ochrony środowiska" - czytamy na stronie blekitnaflaga.org.

Przyznano certyfikaty Błękitnej Flagi. Oto najczystsze plaże w Polsce

Niedawno wyłoniono polskich laureatów programu "Błękitna Flaga" w sezonie 2024. Prestiżowym certyfikatem może pochwalić się aż 36 miejsc w naszym kraju. Z kolei skali globalnej, to "Błękitną Flagę" otrzymało ponad 5 tys. miejsc z 51 krajów.

Najwięcej wyróżnień powędrowało do Hiszpanii, Grecji i Turcji. Polska uplasowała się na 19. miejscu z 36 miejscami certyfikowanymi "Niebieską Flagą".

W sezonie 2024 certyfikat "Błękitnej Flagi" otrzymało 31 polskich kąpielisk. Należy zaznaczyć, że niektóre miasta mają po kilka wyróżnionych kąpielisk. Wyróżnione kąpieliska znajdują się m.in. w: Zieleniewie, Lubczynie, Stepnicy, Świnoujściu, Międzyzdrojach, Międzywodziu, Dziwnowie, Dziwnówku, Pobierowie, Pustkowie, Trzęsaczu, Rewalu, Pogorzelicy, Niechorzu, Mrzeżynie, Grzybowie, Dźwirzynie, Kołobrzegu, Dąbkach, Mielnie, Łazach, Darłówku, Ustce, Borównie i Gdańsku.

Przyznano certyfikat "Błękitnej Flagi" na nadchodzący sezon 2024
Przyznano certyfikat "Błękitnej Flagi" na nadchodzący sezon 2024Tomasz KawkaEast News

Co ciekawe plaża w Świnoujściu już dziewiętnasty raz z rzędu otrzymała "Błękitną Flagę".

"Błękitna Flaga to symbol rozpoznawany na całym świecie. Cieszymy się, że nasze działania, by dbać o podnoszenie standardów kąpielisk, zostały ocenione tak wysoko. To duża zasługa ludzi, którzy codziennie pracują na kąpieliskach: ratowników, służby sprzątające oraz pracowników obsługi mariny" — powiedział Roman Kucierski, Zastępca Prezydenta Miasta w rozmowie z Kurierem Szczecińskim.

Z kolei gdy mowa o marinach, to "Błękitną Flagę" przyznano marinom w Gdańsku, Kołobrzegu, Wapnicy i Świnoujściu.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}