Reklama

Reklama

Pies rasowy czy kundelek? Wyniki badań mówią jasno

Wiele rodzin staje przed wyborem: zdecydować się na zakup drogiego psa z hodowli, czy może adoptować ze schroniska kundelka. Nierasowe psy przez wielu uważane są za gorsze i mniej atrakcyjne. Tymczasem wyniki licznych badań temu przeczą. Kundle często są zdrowsze i bardziej „zaradne życiowo”. Dlaczego?

Kundel czy pies z rodowodem?

Dlaczego wiele osób decyduje się na zakup psa z hodowli, zamiast przygarnąć bezdomnego kundelka? Wybór konkretnej rasy pozwala nam pozbyć się wielu znaków zapytania. Dzięki temu wiemy jakiej wielkości będzie nasz pupil i jak będzie wyglądał, gdy dorośnie. Poszczególne rasy charakteryzują się również konkretnymi charakterami. Maltańczyki z natury są leniwe i zazwyczaj kochają spędzać wieczory, leżąc na kanapie. Z kolei decydując się na huskiego lub owczarka niemieckiego musimy wziąć pod uwagę, że nasz kudłaty towarzysz będzie potrzebował wielu długich i intensywnych spacerów.

Reklama

Kundelki to jedna wielka niewiadoma. Ich drzewa genealogiczne zazwyczaj nie są znane właścicielom. Decydując się na szczeniaka-mieszańca nie wiemy więc, jak duży urośnie i jaki będzie miał charakter. Czy to jednak oznacza, że kundle są gorsze od psów rasowych?  Zdecydowanie nie. Najnowsze badanie pokazują, że jest odwrotnie.

Kundle to "superpsy". Przewyższają zdolnościami wiele ras

Profesor Wiesław Bogdanowicz z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie postanowił przeanalizować różnice pomiędzy rasowymi psami i kundelkami. Badania przeprowadzone w 2016 roku pozwoliły wykazać, że  mieszańce zazwyczaj przewyższają zdolnościami rasowych przyjaciół. Często mają lepiej rozwinięty węch, a także sprawniej funkcjonujący układ rozrodczy i odpornościowy. 

Dlaczego kundle to "superpsy"? Psy rasowe zazwyczaj są starannie pielęgnowane przez hodowców, a później właścicieli. Ich pokarm od chwili narodzin jest wyselekcjonowany, a warunki wzrostu dopasowane do potrzeb. To sprawia, że nie muszą w żaden sposób walczyć o przetrwanie i polować. Wszystko podstawia się im "na tacy".

Tymczasem kundle - jeślibyśmy przeanalizowali kilka pokoleń wstecz - zazwyczaj funkcjonowały w znacznie gorszych i wymagających warunkach. Musiały wykształcić więc w sobie charakterystyczne cechy, pomocne w walce o przetrwanie. 

Mieszańce często są zdrowsze i inteligentniejsze. Nierzadko charakteryzuje je idealny słuch i węch godny  podziwu. Kundle są też wyjątkowo wierne i wdzięczne.

***
Zobacz również: 

Jak nie wybierać psa? Tak wyrządzisz krzywdę sobie i psu

Pies przyciska głowę do ściany? To objaw poważnej choroby

To niesamowita umiejętność psów. Nie każdy właściciel o tym wie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PSY (Park Jae-Sang) | psy rasowe | Kundel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy