Po czym rozpoznać fałszywych ludzi? 7 sygnałów ostrzegawczych

Fałszywe osoby mogą nie tylko źle wpłynąć na nasze samopoczucie, ale także sprawić, że zaczniemy inaczej postrzegać ludzi w naszym życiu. Sprawdź, jakie cechy i zachowania mogą być dowodem na to, że trzeba na kogoś uważać.

Po czym można rozpoznać fałszywą osobę?
Po czym można rozpoznać fałszywą osobę?123RF/PICSEL

Fałszywe osoby mają tendencję do stosowania technik manipulacyjnych nawet nieświadomie. Czy można sobie poradzić z obecnością fałszywej osoby w naszym życiu? Po czym ją poznać?

Fałszywa osoba jest w centrum wszechświata

Przebywanie w towarzystwie fałszywej osoby może być męczące. Zwykle uważa się za centrum wszechświata. Sprawia wrażenie ważnej, doświadczonej i niezwykle wykształconej. Uważa swoje zdanie za jedyne słuszne.

Unikanie spotkań może być dla ciebie sygnałem
Unikanie spotkań może być dla ciebie sygnałem 123RF/PICSEL

Rozmowa z fałszywą osobą może dotyczyć jedynie jej problemów i jej życia. Próba zwierzenia się z własnych trosk, może skończyć się ich lekceważeniem i brakiem jakiegokolwiek zainteresowania.

Nie poświęca ci dużo czasu

Fałszywa osoba nie tylko może bagatelizować twoje problemy, ale także nie mieć czasu na ich wysłuchanie. Może unikać spotkań i nie wykazywać żadnego zainteresowania twoim życiem. Zwróci się do ciebie dopiero wtedy, kiedy będzie miała problemy lub będzie czegoś od ciebie chciała.

Często się przy tobie zmienia

Jej zachowanie także może diametralnie się zmieniać. Takie osoby mogą być zwykle chłodne, zdystansowane, a czasami nawet wredne. Kiedy będą chciały coś od ciebie uzyskać, ich podejście całkowicie się zmieni. Będą nie tylko wykazywać się zainteresowaniem, ale także będą uprzejme, wrażliwe i uczynne. Schemat zachowania typu "pojawię się, wtedy kiedy będę coś od ciebie chciał" jest często spotykany u fałszywych osób.

Obgadywanie to jej hobby

Rozpoznanie fałszywej osoby może wydawać się z pozoru trudne. Okazuje się, że można bardzo łatwo zauważyć zachowania, które pomogą ci poznać jej stosunek do ciebie. Obgadywanie wcale nie musi dziać się za twoimi plecami.

W każdym wieku możesz spotkać się z fałszywymi osobami
W każdym wieku możesz spotkać się z fałszywymi osobami123RF/PICSEL

Zwróć uwagę na to, jak podejrzany lub podejrzana mówi o innych ludziach. Fałszywa osoba nie powstrzyma się od osądów i zdradzania cudzych sekretów. Jeśli zauważysz, że bardzo często mówi o rzeczach, które dotyczą innych osób i są intymne lub prywatne, to znak, że musisz uważać. Takiej osoby nic nie powstrzyma przed zdradzeniem także twoich sekretów.

Lubi osądzać innych

Rozmowy z fałszywą osobą często nie kończą się na obgadywaniu innych ludzi. Często polegają także na wyrażaniu swoich osądów i podejrzeń. Fałszywcy lubią także rozpuszczać plotki, jeśli będą stawiać ich w lepszym świetle lub służyć im celom. Zwróć uwagę, w jaki sposób taka osoba mówi o innych. Czy ma tendencję do braku akceptacji i ostracyzmu osób, które nie zgadzają się z ich poglądami?

Manipulacja to klucz

Fałszywe osoby bardzo często uciekają się do technik manipulacyjnych. Za wszelką cenę będą chciały osiągnąć swój cel oraz dowartościować swoją osobę. Czasami robią to nawet nieświadomie. Potrafią sprawnie grać na emocjach i wywoływać reakcje, na których im zależy. Mogą stosować huśtawki emocjonalne, czy szantaż emocjonalny. Mogą próbować wzbudzić w tobie poczucie winy, a nawet wypominać sytuację z przeszłości.

Co mówi o niej otoczenie

Często w rozpoznaniu fałszywej osoby może pomóc ci twoje otoczenie. Podziel się swoimi wątpliwościami i obawami z twoimi najbliższymi. Często spojrzenie na sytuację z dalszej perspektywy może otworzyć ci oczy. Sprawdź, jakie opinie o tej osobie krążą w twoim otoczeniu.

Poradź sobie z obecnością fałszywej osoby

Jeśli zauważyłeś w swoim gronie fałszywą osobą, możesz sobie z nią poradzić na kilka sposobów. Jednym z najbardziej oczywistych jest odcięcie się od niej. Nie zawsze może być proste. Jeśli nie chcesz zrezygnować z kontaktu z tą osobą, możesz wybrać inne podejście.

Spróbuj rozpoznać schematy manipulacji, które fałszywa osoba stosuje. Kiedy zauważysz, że stajesz się ofiarą ich intryg, będzie ci prościej sobie z nimi poradzić. Możesz skonfrontować się z tą osobą. Nie pozwól jednak ponieść się emocjom, ponieważ działają one na twoją niekorzyść. Nawet jeśli w tobie buzują, pozwolenie na ich wybuch sprawi, że ponownie staniesz się łatwym celem.

Nie pozwól wejść sobie na głowę
Nie pozwól wejść sobie na głowę123RF/PICSEL

Kontakt z fałszywymi osobami może także sprawić, że twoja samoocena zacznie podupadać. Jeśli zauważysz, że twój stosunek do siebie samego zacznie być coraz gorszy, zareaguj. Często możesz obwiniać siebie o negatywne emocje, wybuchy złości lub przykre słowa spowodowane zachowaniem fałszywca. Pamiętaj, że te rzeczy mogą nie pochodzić od ciebie. Umiejętnie zarządzaj swoimi emocjami i nie dopuść do tego, aby ktoś je negował.

W towarzystwie fałszywej osoby ważne jest uważanie na słowa. Nie powierzaj swoich sekretów oraz intymnych aspektów życia osobie, której nie ufasz. Trzymaj się neutralnych tematów oraz nie zdradzaj zbyt wiele.

Warto także nie zgadzać się na wszystkie propozycje fałszywej osoby. Mogą być podyktowanie ich egoistycznymi pobudkami. Po fakcie możesz czuć się wykorzystany. Uważaj, na co się godzisz.

Zobacz także:

Patrycja Skica-Ryżka: Nazywanie emocji to pierwszy krok do ich regulacjiINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas