Po które śledzie powinni sięgać seniorzy? Zwróć uwagę na ten szczegół

W zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diecie powinno znaleźć się miejsce na ryb, które są świetnym źródłem m.in. kwasów omega-3. Do najzdrowszych i łatwo dostępnych ryb zalicza się śledzia, którym możemy zajadać się na wiele sposobów. A czy seniorzy również powinni sięgać po ten gatunek ryby?

Śledzie to jedne z najzdrowszych ryb
Śledzie to jedne z najzdrowszych ryb123RF/PICSEL

Dlaczego warto jeść śledzie?

Śledzie to jedne z najbardziej odżywczych ryb, a to za sprawą m.in. dużej zawartości białka. Rzecz jasna, są one również doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych m.in. omega-3. Warto zaznaczyć, że filet śledziowy zawiera ok. 3181 mg kwasów omega-3, a Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności wskazuje, że dziennie powinniśmy dostarczać organizmowi od 2. do 4. gramów omega-3.

W śledziach znajdują się również witaminy i mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu: witaminy A i D, witaminy z grupy B, w tym B12, potas, jod i fosfor.

Ponadto śledzie cenione są z uwagi na bardzo dobre źródło przeciwutleniaczy. Witamina E hamuje utlenianie tłuszczów, natomiast selen bierze udział w procesach związanych ze wzmocnieniem odporności organizmu i przeciwdziała powstawaniu komórek nowotworowych. Śledź jest również rybą, która nie chłonie rtęci i metali ciężkich, a wspomniany selen posiada właściwości neutralizujące toksyczne działanie rtęci, kadmu i arsenu.

Osoby z nadciśnieniem powinny zrezygnować z jedzenia solonych śledzi
Osoby z nadciśnieniem powinny zrezygnować z jedzenia solonych śledzi123RF/PICSEL

Czy seniorzy powinni jeść śledzie?

Śledź to jedna z najzdrowszych i łatwo dostępnych ryb, dlatego regularnie powinni po nią sięgać seniorzy, o ile nie ma ku temu przeciwwskazań ze strony lekarza. Należy zaznaczyć, że umiar i zdrowy rozsądek przy spożywaniu solonych śledzi powinny zachować osoby borykające się z nadciśnieniem i miażdżycą.

Osoby chorujące na cukrzycę powinny zrezygnować z jedzenia śledzi w gotowych marynatach, ponieważ najczęściej producenci dodają do nich konserwanty i cukier. Seniorzy, którzy cierpią na różne dolegliwości, powinni wybierać śledzie w lekkostrawnym wydaniu, które najlepiej przygotować samemu w domu. Można sięgać po surowe śledzie, które następnie poddawane są obróbce termicznej w postaci gotowania na parze lub pieczenia.

Z kolei gdy mowa o lekkostrawnej marynacie, to dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie śledzi wedle poniższego przepisu. W tym celu potrzebujemy następujących składników:

  • 5 śledzi matias,
  • 1 marchew,
  • ¼ szklanki oleju,
  • 1 liść laurowy,
  • 3 ziarenka ziela angielskiego,
  • 6 ziaren pieprzu,
  • 1 cebula biała,
  • ¾ litra wody.

Śledzie dokładnie moczymy, by pozbyć się z nich nadmiaru soli, następnie rybę kroimy na mniejsze kawałki. Marchewkę obieramy, myjemy i kroimy w plasterki. Cebulę siekamy w tzw. piórka.

Pokrojone warzywa i zioła wkładamy do garnka, dodajemy olej, wlewamy wodę i gotujemy na średniej mocy palnika do momentu, aż marchewka zrobi się miękka.  Gdy marynata jest już gotowa, odstawiamy ją na bok do przestygnięcia.

Śledzie wkładamy do czystego słoika i zalewamy je przygotowaną marynatą. Słoik dokładnie zakręcamy i chowamy do lodówki na całą noc. Gotowe!

"Ewa gotuje": Wege kapuśniakPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas