Pojawiają się latem na liściach. Eksperci wyjaśnili czym są dziwaczne twory w lasach

W lasach można zaobserwować wiele dziwnych, czasem nie do końca wyjaśnionych zjawisk. O jednym takim, które udało się zaobserwować w naszym kraju napisali w mediach społecznościowych Leśnicy z Nadleśnictwa Przedborów. Chodzi o dziwne zniekształcenia na liściach niektórych drzew oraz krzewów.

Za deformacje na liściach drzew odpowiedzialne są m.in. szpeciele
Za deformacje na liściach drzew odpowiedzialne są m.in. szpeciele 123RF/PICSEL

Deformacje na liściach. Co je powoduje?

Przedstawiciele Nadleśnictwa Przedborów, którzy w mediach społecznościowych regularnie dzielą się z internautami wyjątkowymi i nietypowymi widokami, które można zaobserwować w polskich lasach tym razem zamieścili zdjęcie liści z deformacjami. Z ich powierzchni wydobywają się dziwacznie wyglądające rożki. Aby rozwiać wątpliwości i uświadomić spacerowiczów dokładnie wyjaśnili z czym mają one związek.

Ten tegi, tegesy, dynksy, stożki, rożki - jakkolwiek ich nie nazwać jedno jest pewne, roślina wcale się nie cieszy, że 'zdobią' jej liście. Wszystkiemu winne są roztocze - dokładniej szpeciele odpowiedzialne za zniekształcenia liści drzew owocowych i ozdobnych, i choć szpeciele rymuje się z przyjaciele, to relacja ta jest zupełnie przeciwna.
informują pracownicy Lasów Państwowych na Facebooku

Okazuje się, że działalność roztocze, o którym mowa można spotkać latem na liściach drzew takich jak: lipa, klon, olcha, orzech włoski, jabłoń, grusza. Na jakiej zasadzie działają szpeciele?

Są bardzo sprytne, oddziałują na roślinę poprzez wprowadzenie do tkanek enzymów stymulujących podziały i dziwny wzrost - stąd powstawanie narośli. Żerując, pozbawiają roślinę części produktów asymilacyjnych, a w przypadku silnego porażenia liścia prowadzą do jego opadnięcia. Na skutek ich działania powstają na liściach różnorakie, szpecące zmiany, na przykład te ze zdjęcia, stąd ich nazwa.
wyjaśnili leśnicy

Jakie jeszcze twory można zobaczyć na liściach drzew?

Inne dziwnie wyglądające twory, które można zaobserwować również na liściach, to tzw. galasy - narośla powodowane przez owady z rodziny galasówkowatych. Do ich powstawania mogą przyczynić się także wirusy, bakterie, grzyby, nicienie i roztocza. Można zobaczyć je na liściach, pędach, szyszkach czy korzeniach. O tym zjawisku pisali już jakiś czas temu w mediach społecznościowych leśnicy z Ladleśnictwa Krasiczyn.

Jak wyglądają? Najczęściej przybierają kształty kuliste, jajowate z zaostrzonym czubkiem, igiełkowate, a czasem są to włochate skupiska czy zdeformowane pędy.

Powstają w skutek wydzielania przez owady substancji podrażniającej tkankę roślin - a ta z kolei nadmiernie się rozwija i powstają deformacje.

Samice nakłuwają liść i składają do wnętrza jajo. Wkrótce wylęga się żarłoczna larwa, która żywi się naroślą będącą reakcją rośliny na atak owada.
wyjaśnili przedstawiciele Nadleśnictwa Krasiczyn

Galas doskonale chroni mieszkające we wnętrzu larwy przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi i drapieżnikami. Miąższ i sok galasa z kolei są dla niej pożywieniem. Po przeobrażeniu wychodzi z niego dorosły owad.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas