Reklama

Pojawiają się latem na liściach. Eksperci wyjaśnili czym są dziwaczne twory w lasach

W lasach można zaobserwować wiele dziwnych, czasem nie do końca wyjaśnionych zjawisk. O jednym takim, które udało się zaobserwować w naszym kraju napisali w mediach społecznościowych Leśnicy z Nadleśnictwa Przedborów. Chodzi o dziwne zniekształcenia na liściach niektórych drzew oraz krzewów.

Deformacje na liściach. Co je powoduje?

Przedstawiciele Nadleśnictwa Przedborów, którzy w mediach społecznościowych regularnie dzielą się z internautami wyjątkowymi i nietypowymi widokami, które można zaobserwować w polskich lasach tym razem zamieścili zdjęcie liści z deformacjami. Z ich powierzchni wydobywają się dziwacznie wyglądające rożki. Aby rozwiać wątpliwości i uświadomić spacerowiczów dokładnie wyjaśnili z czym mają one związek.

Okazuje się, że działalność roztocze, o którym mowa można spotkać latem na liściach drzew takich jak: lipa, klon, olcha, orzech włoski, jabłoń, grusza. Na jakiej zasadzie działają szpeciele?

Reklama

Zobacz też: Niebywały gatunek w polskich lasach. Leśnicy apelują, aby nie brać ich do rąk

Jakie jeszcze twory można zobaczyć na liściach drzew?

Inne dziwnie wyglądające twory, które można zaobserwować również na liściach, to tzw. galasy - narośla powodowane przez owady z rodziny galasówkowatych. Do ich powstawania mogą przyczynić się także wirusy, bakterie, grzyby, nicienie i roztocza. Można zobaczyć je na liściach, pędach, szyszkach czy korzeniach. O tym zjawisku pisali już jakiś czas temu w mediach społecznościowych leśnicy z Ladleśnictwa Krasiczyn.

Jak wyglądają? Najczęściej przybierają kształty kuliste, jajowate z zaostrzonym czubkiem, igiełkowate, a czasem są to włochate skupiska czy zdeformowane pędy. 

Powstają w skutek wydzielania przez owady substancji podrażniającej tkankę roślin - a ta z kolei nadmiernie się rozwija i powstają deformacje.

Galas doskonale chroni mieszkające we wnętrzu larwy przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi i drapieżnikami. Miąższ i sok galasa z kolei są dla niej pożywieniem. Po przeobrażeniu wychodzi z niego dorosły owad.


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy