Polacy to domatorzy? Raport nie pozostawia złudzeń. Oto, jak mieszkamy
Dom jest już nie tylko praktycznym miejscem do życia, ale również naszym mikroświatem, w którym spędzamy coraz więcej czasu. Jest on również jednym ze źródeł dobrego samopoczucia – wynika z raportu „IKEA. Życie w domu”. Polacy stawiają na komfort i prywatność, podkreślając, że ich najważniejszą potrzebą jest poczucie bezpieczeństwa. Jesteśmy domatorami?
IKEA, jak co roku, sporządziła raport na temat przemyśleń ludzi z całego świata, związanych z ich miejscem zamieszkania. W 2022 roku badania przeprowadzono w 37 krajach, pytając w sumie ponad 37 tys. osób. W Polsce w badaniu udział wzięło 1006 osób. Wnioski są zaskakujące.
Oto jak mieszkają Polacy. "Idealny dom" miejscem relaksu
Przywiązujemy ogromną wagę do komfortu i prywatności. Co ciekawe, właściciele mieszkań nie czują tak wielkiego poczucia przynależności do miejsca zamieszkania, jak osoby, które jedynie wynajmują lokum. Co więcej, większą więź emocjonalną ze swoim domem wykazują ludzie o wyższych dochodach. Aż 57 proc. Polaków uważa jednak, że dom jest odzwierciedleniem ich duszy.
Jak wygląda nasz "idealny dom"? Niemal połowa, bo aż 48 proc. Polaków uważa, że najważniejszą cechą "idealnego domu" jest możliwość relaksu i odpoczynku. 38 proc. badanych twierdzi, że powinien on znajdować się blisko natury. Co ciekawe, natura i zieleń zajmuje ważne miejsce w naszych sercach. Nasze mieszkania są pełne kwiatów, z którymi uwielbiamy ... rozmawiać. Robi to aż 18. proc Polaków. Tym zdecydowanie wyróżniamy się na tle innych krajów.
Zobacz również: W lutym nie rób tego pod żadnym pozorem. Pech gwarantowany!
Tego obawiają się Polacy. Remont odłożony na drugi plan?
W 2022 roku Polacy stanęli przed dużym wyzwaniem, z którym wiązała się bezpośrednio wysoka inflacja oraz wojna w Ukrainie. Jak wynika z raportu "IKEA. Życie w domu" aż 77 proc. z nas jest zaniepokojonych ogólną sytuacją gospodarczą w kraju. 68 proc. martwi się natomiast budżetem domowym.
Co ciekawe, Polacy uwielbiają remonty. Wprowadzając zmiany w swoich domach najczęściej poszukują inspiracji w programach telewizyjnych. Osoby w wieku od 18 do 24 lat sięgają w tej kwestii do internetu, często wzorując się na influencerach. Zdecydowana większość Polaków nie przejmuje się jednak opinią innych ludzi na temat tego, jak żyją we własnym domu. Odpowiedź twierdzącą wskazało zaledwie 6 proc. badanych.
Polacy to domatorzy? Tak czujemy się we własnym domu
Jak mocno dom oddziałuje na nasz nastrój? Jak się okazuje, ogromnie. Podkreślają to szczególnie osoby powyżej 50. roku życia. Aż 63 proc. z nich wskazało, że ich humor poprawia się, kiedy przebywają w swoim mieszkaniu.
Wielu z nas w domach nie opuszcza jednak uczucie samotności. To zgłaszają najczęściej osoby mieszkające w pojedynkę oraz te w wieku od 18 do 24 lat. Aż 51 proc. młodych osób przyznało, że mówią do siebie, kiedy w domu znajdują się sami. Co ciekawe, aż 45 proc. z nich wyznało, że skłamało, że ma już jakieś plany, żeby nie musieć wychodzić z domu.
Dom zdaje się być naszą prawdziwą ostoją. Ważnym miejscem w każdym mieszkaniu jest dostosowana do potrzeb domowników sypialnia. Niektórzy czują się w niej nad wyraz komfortowo. Aż 50 proc. Polaków w wieku od 18. do 24. roku życia przyznało, że je posiłki ... w łóżku.
Jak się jednak okazuje, dom, w znaczeniu przestrzeni mieszkalnej, niezwykle często nas również irytuje. Aż 79 proc. Polaków wskazało, że mimo iż mieszkanie pozytywnie wpływa na ich zdrowie psychiczne, o tyle często zdarza się, że powoduje w nich frustrację. Denerwuje nas bałagan, obowiązki domowe oraz ... brak miejsca do przechowywania.
Zobacz również: Chcesz się pozbyć pająków z domu? Spryskaj tym okna oraz drzwi. Nienawidzą tego zapachu