Reklama

Reklama

Polska w centrum pogodowego szaleństwa. Prognoza pogody na najbliższe dni zadziwia

Pogoda zaskakuje. Koniec grudnia był wyjątkowo ciepły. Styczeń także powitał nas wysoką, jak na statystycznie najzimniejszy miesiąc w roku, temperaturą. Eksperci prognozują, że podobna aura utrzyma się aż do połowy lutego. Co ze śniegiem w ferie? - Niestety, nie mogę pocieszyć uczniów - zaznaczył rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Polska znajduje się w samym środku pogodowego szaleństwa.

Anomalie pogodowe. Polska w samym centrum "szaleństwa"

Styczeń w tym roku okazał się zaskakujący, jeśli chodzi o pogodę. Dodatnie temperatury utrzymują się od początku miesiąca właściwie w całej Polsce. Prognozy na najbliższe dni wskazują, że sytuacja się utrzyma. Serwis twojapogoda.pl zaznacza, że: "wszystkie modele prognostyczne, zarówno te europejskie, jak i amerykańskie oraz japońskie i chińskie (...) wieszczą w Europie nadzwyczaj ciepłe dalsze tygodnie i miesiące zimy". Polska znajduje się z kolei w samym centrum pogodowej anomalii. A to zwiastuje "istne szaleństwo".

Zgodnie z analizami i przewidywaniami styczeń, który określa się najzimniejszym statystycznie miesiącem w Polsce, w tym roku będzie wyjątkowo ciepły. Eksperci prognozują, że średnia temperatura będzie o około 3 stopnie wyższa niż w latach 1991-2020.

Zamiast śniegu możemy spodziewać się więc deszczu. Eksperci prognozują fale ulew, związane ściśle z cyklonami, które przechodzić będą przez nasz kraj co jakiś czas. Niże mogą przynieść także zachmurzenia i porywiste wichury.

Zobacz również: Do Polski przybył cyklon Konstantyn. Pogoda znów się zmieni

Reklama

Ferie bez śniegu? Napływ południowego powietrza

Ze względu na wyjątkowo wysokie temperatury, wiele osób zastanawia się, czy dzieci podczas zimowych ferii będą mogły pobawić się w śniegu: ulepić bałwana, wybrać się na sanki lub narty.

Grzegorz Walijewski rzecznik IMGW w rozmowie z Polską Agencją Prasową tłumaczy, że ferie upłyną tym razem w iście wiosennej aurze. - Na śnieg można liczyć tylko na Podhalu oraz w Tatrach i to tylko dlatego, że utrzyma się ten, który już tam leży - zaznacza Walijewski.- Na mapach meteorologicznych widzimy napływ ciepłego powietrza znad Europy Zachodniej, a nawet z południa, więc jeszcze cieplejszego - wyjaśnia. To oznacza, że temperatura pod koniec stycznia  również będzie wysoka.

Zobacz również: Cyklon Axel nadciąga nad Polskę. Przyniesie wichury i deszcz. Warto zachować ostrożność! 

Wszystko wskazuje na to, że luty, podobnie jak styczeń, będzie w tym roku wyjątkowo ciepły. Oznacza to, że mieszkańcy województw, które rozpoczynają ferie nieco później, również nie będą  mogli liczyć na śnieg.

- Niestety, nie mogę pocieszyć uczniów, którym ferie przypadną w późniejszym okresie. Do połowy lutego, a nawet dłużej będzie napływało cieplejsze powietrze, czyli aura podobna do obecnej. Może w tygodniu od 13 do 19 lutego trochę się poprawi, ale nieznacznie. Jednak w związku z tym, że to termin odległy, trudno dokładnie coś powiedzieć - zaznacza.

Zobacz również: IMGW opublikowała eksperymentalną prognozę długoterminową. Jakiej wiosny możemy się spodziewać?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda na ferie | cyklony

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy