IMGW opublikowała eksperymentalną prognozę długoterminową. Jakiej wiosny możemy się spodziewać?
Jaka będzie pogoda w najbliższych miesiącach? Większość z nas zawsze się nad tym zastanawia. Wciąż trwa astrologiczna zima, jednak wiele osób już myśli o wiośnie. IMGW opublikowała swoją eksperymentalną prognozę długoterminową. Wynika z niej, że możemy się spodziewać cieplejszego kwietnia i maja niż zwykle.
Eksperymentalna prognoza długoterminowa na wiosnę od IMGW
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej regularnie publikuje tzw. eksperymentalne prognozy długoterminowe na kolejne cztery miesiące. Są one co 30 dni aktualizowane, tak aby dane były zgodne z bieżącą wiedzą meteorologów na temat zjawisk pogodowych.
Eksperymentalna prognoza długoterminowa opiera się na średnich wskaźnikach temperatury i sumy opadów z typowych miesięcy z ostatnich 30 lat. Informuje o tym, o tym, czy elementy te będą porównywalnie w normie, powyżej niej czy też poniżej. IMGW podkreśla jednak, że dane trzeba traktować orientacyjnie, tym bardziej że są one uogólnione na całe miesiące.
Eksperymentalna prognoza pogody - luty 2023
Luty ma przynieść typową dla tego miesiąca pogodę. Zarówno temperatury powietrza jak i suma opadów atmosferycznych w całej Polsce mają mieścić się w zakresie normy wyznaczonej przez wskaźniki z lat 1991-2020.
Eksperymentalna prognoza pogody - marzec 2023
Zobacz również:
W marcu termometry wciąż powinny pokazywać wartości zgodne z tym, jak wyglądał ten miesiąc w ostatnich 30 latach. Można natomiast spodziewać się zwiększonej ilości opadów - ich suma ma przekroczyć normę na terenie całego kraju.
Eksperymentalna prognoza pogody - kwiecień 2023
Wyjątkowo ciepło zapowiada się z kolei kwiecień. Temperatury powietrza w tym miesiącu mają znajdować się powyżej normy z minionych lat. Suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się w zakresie normy.
Eksperymentalna prognoza pogody - maj 2023
Podobnie do kwietnia ma wyglądać także maj. Przewidywane są wyższe temperatury powietrza niż wieloletnia średnia. Na terenie całej Polski suma opadów atmosferycznych ma być umiarkowana, podobna do tej z poprzednich wskaźników.
Zobacz również: Krzysztof Jackowski jasno o przyszłości: "Zaczyna się epicentrum tego, co ma nadejść"