Reklama

Reklama

Przesilenie zimowe 2021. Kiedy będzie najkrótszy dzień w roku?

Przesilenie zimowe 2021 to inaczej początek astronomicznej zimy, a zarazem najkrótszy dzień w roku. Kiedy wypada przesilenie zimowe 2021? Ile będzie trwał najkrótszy dzień roku? Odpowiadamy na te pytania.

Przesilenie zimowe to moment w roku, kiedy wypada początek astronomicznej zimy. Słońce góruje w zenicie w zwrotniku Koziorożca na półkuli północnej, co oznacza, że jest wtedy najkrótszy dzień w roku.

Kiedy wypada najkrótszy dzień roku 2021?

Przesilenie zimowe ma różne daty. Wszystko dlatego, że różna jest długość roku słonecznego (to około 365 dni, 5 godzin i 49 minut). Przesilenie zimowe wypada więc 21 albo 22 grudnia

Najkrótszy dzień 2021 roku wypada, podobnie jak rok temu, 21 grudnia. Podobnie będzie także w 2022 roku. Przesilenie zimowe 22 grudnia będzie dopiero w 2023 roku.

Reklama

Przesilenie zimowe 2021. Ile trwa najkrótszy dzień roku?

Przesilenie zimowe oznacza, że dzień potrwa zaledwie niecałe 8 godzin - średnio 7 godzin i 40 minut. Najdłuższy będzie na południu Polski - w Zakopanem będzie trwał około ośmiu godzin, za to w Łebie zaledwie 7 godzin i 13 minut. W Warszawie słońce wzejdzie o 7.44, a zajdzie już o 15.24. 

Na szczęście od 21 grudnia dzień zacznie stawać się coraz dłuższy, a słońca będzie coraz więcej.

Przeczytaj też:

Co się dzieje z cenami choinek? Tyle zapłacisz w markecie

Ile Polacy planują wydać na prezenty świąteczne? Nie zamierzamy oszczędzać

Zupa dyniowa z pomarańczą. Szybko rozgrzeje jesienią i zimą. Jest pyszna

* * *

Zobacz więcej:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje