Reklama

​Przesilenie zimowe 2021: Tradycyjne obrzędy związane z tym dniem

Przesilenie zimowe jest początkiem astronomicznej zimy. Określane jest także mianem najkrótszego dnia w roku, przesilenie zimowe 2021 przypada na 21 grudnia. Niegdyś było jednym z najważniejszym świąt słowiańskich.

Przesilenie zimowe - kiedy wypada najkrótszy dzień w roku?

Przesilenie zimowe należy do świąt ruchomych, ponieważ nie zawsze przypada na ten sam dzień ze względu na lata przestępne. Nadejście najkrótszego dnia w roku zwiastuje rozpoczęcie astronomicznej zimy. Przesilenie zimowe 2021 świętować będziemy w dniu 21 grudnia.

W tym dniu Słońce jest najkrócej na niebie, bo zaledwie przez około 7 godzin. W niektórych miejscach na Ziemi noc trwa wtedy aż 16 godzin. Od przesilenia zimowego można zacząć odliczać czas do wiosny, ponieważ dni będą się wydłużać. Każdego kolejnego dnia zachód Słońca na naszej półkuli będzie przychodził o kilka minut później.

Reklama

Przesilenie zimowe: Dzień odrodzenia Słońca

 Przesilenie zimowe miało niegdyś duże znaczenie, gdy jeszcze kultywowano tradycje związane z uprawą ziemi, a na ziemiach polskich żyli Słowianie. W wielu kulturach najkrótszy dzień w roku nazywano także "odradzaniem się Słońca" oraz Szczodrymi Godami. Wierzono bowiem, że Słońce umiera i naradza się na nowo. Pojawienie się Słońca na niebie po najdłuższej nocy w roku symbolizowało zwycięstwo światła nad ciemnością i zbliżającą się wiosnę.

W dzień przesilenia zimowego ludzie świętowali od rana, śpiewając i ucztując. Popularne były także wróżby na nadchodzącym nowy rok. Wiele tradycji związanych z przesileniem zimowym przetrwało do dziś, choć zmieniło nieco swoje znaczenie. W tamtych czasach również rozdawano sobie prezenty i organizowano ucztę, podczas której na stole stawiano 12 potraw. Jednak ich ilość wynikała z liczby miesięcy w roku. Z kolei wkładane sianko pod obrus miało być oddaniem hołdu bogu żniw w nadziei, że w przyszłym roku zapewni on obfite plony. 

Zobacz także: 
Kilka trików ułatwiających przetrwanie zimy

Dokarmiasz ptaki zimą? Nie popełniaj tych błędów!

Bajkowa kraina? Nie, to Polska zimą!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy