Rekordowy podgrzybek w Bieszczadach. Marzenie każdego grzybiarza!

Bieszczadzkie Nadleśnictwo Baligród opublikowało post, w którym leśnicy pochwalili się rekordowo dużym podgrzybkiem, znalezionym w tamtejszym lesie. Okaz ważył grubo ponad 3 kilogramy i był całkowicie zdrowy! Jak się okazuje, to nie jedyny gigant znaleziony w tym rejonie.

Sezon na grzybobranie w Polsce trwa w najlepsze
Sezon na grzybobranie w Polsce trwa w najlepsze123RF/PICSEL

Tegoroczna jesień zdecydowanie sprzyja grzybiarzom - deszczowy wrzesień sprawił, że w polskich lasach dosłownie zaroiło się od grzybów, a Polacy ruszyli na łowy. W sieci znaleźć można tysiące zdjęć, którymi wielbiciele tej rozrywki przechwalają się np. na forach czy na Facebooku, prezentując zebrane okazy.

Rekordowy podgrzybek w Bieszczadach. Niesamowite, ile waży!

Obecnie na udane zbiory można liczyć w zasadzie w całej Polsce, także w Bieszczadach - tamtejsi leśnicy pochwalili się właśnie w sieci rekordowym okazem!

Czasy takie, że ludzie biją rekordy wielkości prawdziwków za rekordami. Tym razem poszczęściło się leśniczemu Damianowi Stemulakowi w lasach w okolicach Bystrego - 3,28 kg. Gratulujemy. Takiego wysypu prawdziwków w Bieszczadach już dawno nie było. W tym roku grzyby są wyjątkowo zdrowe.

- napisali na Facebooku.

Okolice Baligrodu cieszyć się teraz zapewne będą jeszcze większą popularnością - zaledwie przed kilkoma dniami leśnicy donosili także o wyjątkowym okazie, który znalazła tam pani Sabina. Grzyb ważył prawie 3 kilogramy, a obwód jego kapelusza wynosił aż 120 cm. Co ciekawe, ten okaz również był całkowicie zdrowy!

Kiedy i gdzie zbierać grzyby?

Najlepszym momentem na grzybobranie jest jest połowa lata i jesień - przy sprzyjającej temperaturze i po opadach deszczu można się wtedy spodziewać masowego wysypu grzybów. Grzyby lubią ciepło i deszcz, nie tolerują natomiast zimnych nocy. Wczesną jesienią w polskich lasach najwięcej jest prawdziwków i maślaków, późną jesienią dominują boczniaki i gąski. 

Gdzie spotkać można konkretne grzyby? Najwięcej borowików znajdziemy pod dębem lub sosną, podgrzybki lubią rosnąć pod bukiem, a kozaki w lasach brzozowych,. Najwięcej rydzy znajdziemy w lesie świerkowym, a kanie lubą łąki, polany i pobocza dróg. 

Zobacz również:

„Ewa gotuje”: Placki brokułowe z sosem grzybowymPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas