Tego grzyba można spotkać niemal w każdym lesie. Czy jest jadalny?

Szczyt sezonu na grzyby w pełni. W październiku można znaleźć wiele smacznych gatunków grzybów, wśród których znajduje się jeden, szczególnie wyjątkowy okaz – Borowik złotopory. Rośnie nie tylko w lasach iglastych i liściastych, ale również w parkach. Jak wygląda Borowik złotopory?

Borowik złotopory to grzyb często spotykany w lasach oraz parkach
Borowik złotopory to grzyb często spotykany w lasach oraz parkach123RF/PICSEL

Borowik złotopory - gdzie występuje?

Borowik złotopory jest jadalnym grzybem pospolitym, często występującym w lasach iglastych i liściastych, ale i parkach. Grzyby te najczęściej lubią wyrastać pod dębem, bukiem lub sosną zwyczajną. Borowik złotopory jest rozpowszechniony na całej półkuli północnej w strefie klimatu umiarkowanego, a zbierane są przez grzybiarzy od czerwca do listopada. Owocnik tego okazu jest znany pod wieloma innymi nazwami, m.in.:

  • borowik złotawy
  • czerwona noga
  • podgrzybek złotopory
  • złoty grzyb
  • grzyb zającowy
  • grzyb zajęczny

Podgrzybek złotopory. Jak wygląda?

U młodych owocników miąższ jest twardy i żółtawy, zaś starszych ma formę bardziej wodnistą i miękką. Potem szybko ulega rozkładowi i pleśnieje. Charakterystyczną cechą jest siny kolor miąższu pojawiający się  po przecięciu. Podgrzybek złotawy jest jadalny, jednak ma słabo wyczuwalny zapach i nieco kwaskowy posmak. Z tego względu najlepiej będzie nadawał się do zup i sosów, najlepiej w połączeniu z innymi gatunkami grzybów.

Z wiekiem oraz w okresach suszy skórka kapelusza Borowika złotoporego pęka na mniejsze poletka
Z wiekiem oraz w okresach suszy skórka kapelusza Borowika złotoporego pęka na mniejsze poletka123RF/PICSEL

Do jakich grzybów jest podobny borowik złotopory?

Borowika złotoporego można pomylić z Podgrzybkiem zajączkiem - podobnym, jadalnym grzybem. Różnica między owocnikami jest taka, że kapelusz Podgrzybka zajączka nie pęka podczas suszy, a jego miąższ sinieje pod wpływem uszkodzeń. Do Borowika złotoporego są podobne również Podgrzybek oprószony oraz Podgrzybek obciętozarodnikowy.

***

Po zerwaniu grzybów i przyniesieniu do domu, trzeba od razu zabrać się do ich przygotowania. Okazy, co do których nie mamy pewności lepiej zostawić w lesie. W razie wątpliwości grzyby można zanieść też do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej - tak specjaliści nieodpłatnie ocenią, czy są jadalne.

Natura kobiety
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas