Szukasz imienia dla dziecka? Warto sięgnąć do staropolskiej tradycji!
Przed wiekami były standardem, w XIX wieku pierwszy raz znów stały się modne - imiona staropolskie. Współcześnie przeżywają więc już trzecią młodość i znów stają się modne. W czym tkwi ich powab i czar?
Spis treści:
Imiona staropolskie swoimi korzeniami sięgają jeszcze do dawnej słowiańszczyzny i okresu daleko poprzedzającego nastanie chrześcijaństwa na ziemiach Polan. Często posiadają konotacje magiczne, nawiązują do dawnych tradycji i zwyczajów naszych przodków. Tak jak wiele polskich nazwisk, także i stare imiona były tworzone od słów języka potocznego.
Imiona staropolskie dla dziewczynek najczęściej tworzyło się poprzez dodanie końcówki “a" do imienia męskiego. Nie była to jednak reguła, gdyż niektóre imiona żeńskie narodziły się od razu jako oryginalne twory językowe.
Popularne staropolskie imiona żeńskie:
- Bogna
- Bronisława
- Bolesława
- Bożena
- Czesława
- Dobrawa
- Dobromiła
- Kazimiera
- Milena
- Mirosława
- Mieczysława
- Stanisława
- Sława
- Sławomira
- Wiesława
- Wojciecha
- Wacława
- Zdzisława
Popularne męskie imiona o staropolskim rodowodzie:
- Bogusław
- Bolesław
- Borys
- Bogdan
- Jaromir
- Kazimierz
- Lech
- Mieszko
- Miłosz
- Przemysław
- Sławomir
- Tadeusz
- Władysław
- Wojciech
- Zbigniew
- Ziemowit
Nie każde imie to dobry pomysł
Pamiętajmy o tym, by w wyborze imienia kierować się przede wszystkim dobrem dziecka. Zbyt oryginalny pomysł może mu przysporzyć wielu nieprzyjemności w okresie szkolnej edukacji i na placu zabaw. Jakich staropolskich imion lepiej unikać?
Imiona żeńskie: Boguwola, Bohuwola, Boguwłość, Cirzpisława, Częstobrona, Dobrożyźń, Dziadumiła, Niedomira, Nieluba, Niemiła, Przybycześć, Świętożyźń.
Imiona męskie: Chociemir, Drogomysł, Dalibor, Borzygniew, Sieciech, Dobrociech, Drogosław, Częstogoj, Domagoj, Mścigniew, Dobrogost, Uniegost, Jarostryj, Włościwoj,Częstowoj, Gościwuj, Domażyr, Żyrosław.
Zobacz również: