Tajemnicze lejki pojawiły się w polskich lasach. Leśnicy alarmują: nie dotykaj

Aleksandra Tokarz

Opracowanie Aleksandra Tokarz

Widok tajemniczego lejka, który swobodnie wisi na leśnych drzewach, może zdziwić niejednego spacerowicza. W rzeczywistości spełnia on jednak istotną funkcję, a jego wygląd wcale nie jest przypadkowy. Natknąłeś się na podobny worek podczas leśnej wyprawy? Leśnicy apelują: nie dotykaj go i nie niszcz.

Natknąłeś się w lesie na taki worek? Leśnicy alarmują: nie dotykaj i nie niszcz
Natknąłeś się w lesie na taki worek? Leśnicy alarmują: nie dotykaj i nie niszcz123RF/PICSEL

Tajemnicze lejki zawisły na drzewach w polskich lasach. Co to takiego?

W lasach można dokonać niejednego, nieoczywistego odkrycia. Pomiędzy drzewami natrafić można między innymi na niecodzienny widok dzikich zwierząt czy odnaleźć grzyb, który swoim wyglądem nie przypomina żadnego z tych, które dotąd poznaliśmy lub jedliśmy.

Tym większym zaskoczeniem może okazać się odkrycie tajemniczych worków, które od niedawna wiszą na niektórych drzewach w polskich lasach. Podobny widok nie powinien nas jednak niepokoić. Specjalne lejki nie pojawiły się w tych miejscach przypadkowo. Wręcz przeciwnie, są zaplanowanym działaniem leśników, którzy w ten sposób starają się ochronić las.

"Uwaga. Pułapka!". Leśnicy ostrzegają: wiszą na wysokości 2 metrów i spełniają konkretną funkcję

"Uwaga PUŁAPKA! Na przełomie miesiąca czerwca i lipca w lasach wywieszane są pułapki feromonowe do odłowu samców brudnicy mniszki. Pułapki wywiesza się każdego roku w tych samych miejscach, na wysokości 2m nad powierzchnią gruntu. Wyniki odłowów służą do określenia terminu rozpoczęcia i kulminacji rójki brudnicy mniszki" - informują leśnicy z Nadleśnictwa Gniezno.

Jak wygląda brudnica mniszka? To motyl, którego gąsienice są bardzo groźnym szkodnikiem lasów. Występuje zarówno w lasach iglastych, jak i mieszanych, jednak w ciągu dnia trudno go zauważyć - siedzi nieruchomo na pniach drzew, a dostrzeżenie szkodnika utrudnia dodatkowo jego ubarwienie.

Natknąłeś się w lesie na taki worek? Leśnicy alarmują: nie dotykaj i nie niszcz

Gąsienice brudnicy mniszki wykluwają się na przełomie kwietnia i maja, a następnie udają się w korony drzew, gdzie żerują na liściach lub igłach.

"Potrafią spowodować ogromne szkody, doprowadzając do znacznego osłabienia drzewa i w ten sposób narażając je na zasiedlanie przez szkodniki wtórne, np. korniki. Często są także bezpośrednią przyczyną zamierania drzew - występujące licznie i bardzo żarłoczne potrafią ogołocić koronę, nie pozostawiając na gałęziach liści czy igieł" - informują Lasy Państwowe.

Chcąc zapobiec katastrofie, leśnicy dokładnie obserwują las. "Jeśli spotkasz takie pułapki w lesie, nie niszcz i nie zabieraj ich z lasu. Służą one ochronie lasu. Gąsienice brudnicy żerują na igłach sosny, powodując szkody w drzewostanach sosnowych" - dodają leśnicy z Nadleśnictwa Gniezno.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas