Reklama

Reklama

Targi bożonarodzeniowe w Krakowie. Sprawdziliśmy ceny

Jarmarki bożonarodzeniowe odbywają się w wielu polskich miastach. Do najbardziej znanych należą te we Wrocławiu, Gdańsku czy Poznaniu, a także w Krakowie. To właśnie ten ostatni odwiedziliśmy - sprawdziliśmy, jakie produkty oferują sprzedawcy i ile trzeba za nie zapłacić w tym roku.

Jarmark świąteczny w Krakowie: Kiedy i gdzie?

W Krakowie ruszył słynny jarmark świąteczny na Rynku Głównym. Doceniany przez rodaków, jak i gości ze świata. Od lat uznawany jest za jedną z najpiękniejszych tego typu imprez przez CNN czy portal Travelist. Tym razem potrwa on dłużej niż zwykle - nie skończy się zaraz po świętach, lecz będzie można go odwiedzić aż do 2 stycznia 2022 roku. Nie zmieniła się natomiast jego lokalizacja, bowiem znajduje się po wschodniej stronie Sukiennic, wokół pomnika Adama Mickiewicza.

W zeszłym roku jarmark nie odbył się z powodu pandemii koronawirusa. Zadecydował o tym organizator imprezy - Krakowska Kongregacja Kupiecka. Wydaje się, że w związku z tym mieszkańcy i turyści są bardziej niż zwykle spragnieni takiej rozrywki. W pierwszym dniu krakowskiego jarmarku już w godzinach przedpołudniowych można było spotkać sporo osób przechadzających się między kramami.

Reklama

Jarmark świąteczny w Krakowie: Co można kupić?

Różnorodność produktów oferowanych przez sprzedawców jest naprawdę duża. Sprawdźmy zatem, co konkretnie można zakupić na jarmarku bożonarodzeniowym w Krakowie.

JEDZENIE

Na targu mogą znaleźć coś dla siebie zarówno osoby bardzo głodne, jak i te mające ochotę jedynie na małą przekąskę. Możemy zamówić zupę, kiełbasę, kaszankę czy pierogi. Z mniejszych rzeczy znajdziemy oscypki i frytki. Jarmark jest prawdziwym rajem dla wielbicieli słodyczy - kupimy na nim gofry, kustosze, churrosy, pierniki, lizaki, krówki czy chałwę.

NAPOJE

Po jedzeniu można się również czegoś napić. W ofercie jest tradycyjne grzane wino i piwo, a z bezalkoholowych napojów - kawa, herbata oraz gorąca czekolada.

OZDOBY

Kilka kramów oferuje także różnego rodzaju ozdoby bardziej i mniej świąteczne, np. aniołki lub bombki. Oprócz tego znajdziemy tam klasyczne pamiątki z Krakowa, m.in. magnesy czy breloki.

ODZIEŻ

Oprócz produktów spożywczych i artykułów ozdobnych na jarmarku można również kupić odzież - od kurtek i płaszczy, przez czapki i rękawiczki, aż po skarpetki. W kilku miejscach znajduje się też biżuteria.

Jarmark świąteczny w Krakowie: Jakie są ceny?

Za barszcz czerwony zapłacimy 10 złotych, a za zupę grochową - aż 25! Porcja 12 pierogów kosztuje natomiast 30 złotych. 

Duże oczy można także zrobić, obserwując ceny słodyczy. Za 10 krówek zakupionych na wagę zapłacimy ponad 13 złotych (5,90 zł za 100 g). Z kolei najdroższa wersja gofra (m.in. z czekoladą belgijską i bitą śmietaną) kosztuje aż 35 złotych!

Hitem szczególne wśród dzieci są kolorowe lizaki o różnej wielkości i kształtach. W tym roku za największego - głowę św. Mikołaja - rodzice będą musieli zapłacić 59 złotych. Przesada? Zapewne, tylko jak odmówić dziecku...

Uwagę może zwrócić także cena bombek - największa z nich kosztuje aż 90 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że ma to być rękodzieło.

Jarmark świąteczny w Krakowie: Jakie atrakcje?

Oprócz kramów z różnymi produktami na jarmarku świątecznym w Krakowie czekają na mieszkańców i turystów inne atrakcje. W sobotę 27 listopada nastąpi uroczyste zapalenie choinki na Rynku Głównym. Odbędzie się także pisanie listów do świętego Mikołaja i zaplanowane są koncerty. Natomiast w czwartek 2 grudnia będzie miał miejsce 79. Konkurs Szopek Krakowskich.

Zobacz więcej:

Jarmarki bożonarodzeniowe 2021 w Polsce. Gdzie i kiedy się wybrać?

Niemcy: W wielu miastach jarmarki bożonarodzeniowe tylko dla zaszczepionych

Ile kosztuje karp na święta? Szykują się rekordy cen

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje