Tę cenną roślinę znajdziesz na łące. To remedium na kobiece dolegliwości
Wielu uważa ją za chwast, a to błędne przekonanie! Właśnie rozpoczął się sezon na kwiaty czerwonej koniczyny. To wartościowy zielarski surowiec pełen witamin, którego właściwości docenią przede wszystkim kobiety.
Spis treści:
Zobacz również: Zdrowotne właściwości bursztynu. Na co pomaga "bałtyckie złoto"?
Czerwona koniczyna - właściwości
Koniczyna czerwona zawiera wiele cennych składników. To witaminy C i E, kwasy fenolowe, kwas salicylowy, olejki eteryczne, kobalt, miedź, flawonoidy, miedź, wapń, mangan, potas, cynk, żelazo, siarkę czy krzem. Co więcej, wyciągi z kwiatów i ziela koniczyny regulują apetyt i trawienie, jak i pobudzają pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego. Taki napar pomoże przede wszystkim osobom, które zmagają się z niestrawnością.
Czerwona koniczyna - remedium na kobiece dolegliwości
W medycynie naturalnej koniczyna czerwona jest remedium na kobiece dolegliwości. Roślina jest pomocna przy łagodzeniu objawów menopauzy, jak i opóźnia procesy starzenia się komórek ze względu na właściwości antyoksydacyjne. Roślinę zazwyczaj stosuje się ze względu na działające estrogennie izoflawony. Pomaga przy uderzeniach gorąca, reguluje pracę serca i zmniejsza potliwość.
Zobacz również:
W aptekach czy sklepach zielarskich można kupić herbatkę z czerwonej koniczyny, tabletki czy kapsułki z wyciągiem z rośliny. Warto pamiętać, że przyjmowanie suplementów lepiej skonsultować z lekarzem.
Czerwona koniczyna - przeciwwskazania
Są jednak osoby, które nie powinny pić naparów z kwiatów koniczyny czerwonej, ani zażywać suplementów z jej dodatkiem. Dotyczy to:
- dzieci do 12. roku życia,
- kobiet ciężarnych i karmiących piersią,
- ciepiących na choroby hormonozależne takie jak m.in. rak płuca, rak piersi, rak żołądka czy rak tarczycy.
Czerwona koniczyna - skutki uboczne
Koniczyna czerwona jest uważana za bezpieczny, roślinny lek. Do tej pory nie zostały stwierdzone poważne skutki uboczne. Na liście ewentualnych działań niepożądanych znajdują się:
- bóle głowy,
- zaburzenia miesiączkowania,
- zaburzenia gastryczne.
***
Zobacz również: