Reklama

Tę cenną roślinę znajdziesz na łące. To remedium na kobiece dolegliwości

Wielu uważa ją za chwast, a to błędne przekonanie! Właśnie rozpoczął się sezon na kwiaty czerwonej koniczyny. To wartościowy zielarski surowiec pełen witamin, którego właściwości docenią przede wszystkim kobiety.

  • Koniczynę łąkową - inaczej czerwoną, często traktujemy po macoszemu. Nieraz deptamy po niej czy usuwamy z zadbanego trawnika, myśląc, że to nic nie znaczący chwast. Prawda jest jednak inna - to prawdziwa skarbnica witamin, od dawna wykorzystywana w kuchni
  • Czerwona koniczyna rośnie nie tylko na łąkach, ale również i trawnikach czy polach. Możemy ją również napotkać w niektórych miejscach w miastach

Zobacz również: Zdrowotne właściwości bursztynu. Na co pomaga "bałtyckie złoto"?

Reklama

Czerwona koniczyna - właściwości

Koniczyna czerwona zawiera wiele cennych składników. To witaminy C i E, kwasy fenolowe, kwas salicylowy, olejki eteryczne, kobalt, miedź, flawonoidy, miedź, wapń, mangan, potas, cynk, żelazo, siarkę czy krzem. Co więcej, wyciągi z kwiatów i ziela koniczyny regulują apetyt i trawienie, jak i pobudzają pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego. Taki napar pomoże przede wszystkim osobom, które zmagają się z niestrawnością.

Zobacz również: Wzmacnia antykleszczową barierę. Posadź ją koniecznie na balkonie

Czerwona koniczyna - remedium na kobiece dolegliwości

W medycynie naturalnej koniczyna czerwona jest remedium na kobiece dolegliwości. Roślina jest pomocna przy łagodzeniu objawów menopauzy, jak i opóźnia procesy starzenia się komórek ze względu na właściwości antyoksydacyjne. Roślinę zazwyczaj stosuje się ze względu na działające estrogennie izoflawony. Pomaga przy uderzeniach gorąca, reguluje pracę serca i zmniejsza potliwość.

W aptekach czy sklepach zielarskich można kupić herbatkę z czerwonej koniczyny, tabletki czy kapsułki z wyciągiem z rośliny. Warto pamiętać, że przyjmowanie suplementów lepiej skonsultować z lekarzem.

Czerwona koniczyna - przeciwwskazania

Są jednak osoby, które nie powinny pić naparów z kwiatów koniczyny czerwonej, ani zażywać suplementów z jej dodatkiem. Dotyczy to:

  • dzieci do 12. roku życia,
  • kobiet ciężarnych i karmiących piersią,
  • ciepiących na choroby hormonozależne takie jak m.in. rak płuca, rak piersi, rak żołądka czy rak tarczycy.

Zobacz również: Podlej drożdżami, a efekty cię zaskoczą! Trik nie tylko na storczyki 

Czerwona koniczyna - skutki uboczne

Koniczyna czerwona jest uważana za bezpieczny, roślinny lek. Do tej pory nie zostały stwierdzone poważne skutki uboczne. Na liście ewentualnych działań niepożądanych znajdują się:

  • bóle głowy,
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • zaburzenia gastryczne.

***


Zobacz również: 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL