Tłumy turystów z krajów arabskich w Zakopanem. Górale nie kryją radości
Po dwuletniej przerwie spowodowanej obostrzeniami sanitarnymi turyści z krajów arabskich znów chętnie przyjeżdżają na południe Polski. Odwiedzają Kraków, ale celem ich podróży zazwyczaj jest Zakopane. Górale cieszą się z powodu widoku kobiet przyodzianych w burki lub hidżaby, które po Krupówkach spacerują w towarzystwie dzieci i mężów. Dlaczego? To klienci, którzy bardzo chętnie wydają pieniądze. Kochają luksus i są w stanie sporo za niego zapłacić.
Chętnie zostawiają swoje "dudki". Górale zadowoleni
Na zakopiańskie ulice po przerwie spowodowanej pandemią powrócili turyści z krajów arabskich. Na Krupówkach aż roi się od charakterystycznie ubranych mężczyzn oraz kobiet przyodzianych w burki i hidżaby.
Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej w rozmowie z "Gazetą Krakowską" zaznaczył, że nie spodziewał się tak szybkiego powrotu gości z Półwyspu Arabskiego. "Zwłaszcza jeśli chodzi o trudną sytuację w Europie i wojnę na Ukrainie" - przyznał.
Miło się zaskoczyliśmy. Widać ich coraz więcej. Wracają dużymi grupami, całymi rodzinami, na długie pobyty i z wielkimi budżetami
Wspomniane "wielkie budżety" cieszą także lokalnych przedsiębiorców. Górale widząc Arabów, zacierają ręce. Turyści z okolic Zatoki Perskiej kochają luksus i chętnie wydają pieniądze. Polskie - nawet bardzo zawyżone ceny - nie robią na nich większego wrażenia.
Ponadto, Arabowie nie są miłośnikami wspinaczki. Prawdę powiedziawszy, większość z nich nie lubi nawet spacerować po nierównej powierzchni. Górskie wycieczki zastępują inną atrakcją - zakupami. Popołudniami i wieczorami wokół sklepów i kramów aż roi się od osób poszukujących pamiątek - to Arabowie u górali zostawiają swoje "dudki".
Chcą czuć luksus. Zależy im na prywatności
Goście z Bliskiego Wschodu oczekują jednak specjalnego traktowania. Przyzwyczajeni są do wszelkich dogodności - limuzyn, zielonych tarasów, jacuzzi. Tego poszukują również przyjeżdżając do Zakopanego i okolic. Wybierając noclegi, zazwyczaj nie biorą pod uwagę cen posiadłości - koszty nie mają dla nich bowiem znaczenia. Zależy im jednak na wygodzie i komforcie.
Arabowie rezerwują najdroższe hotele, jednak znacznie częściej decydują się na wynajem całych domów. Najbardziej odpowiadają im miejsca, w których łatwo o prywatność. Zwracają więc uwagę na mosiężne ogrodzenia. Żaluzje i zasłony to dla nich podstawa. "Odgrodzony od świata" azyl sprawia, że kobiety mogą po całym dniu podziwiania polskich gór ściągnąć tradycyjny strój i poczuć się "jak u siebie".
Dlaczego właśnie Zakopane?
Dlaczego Arabowie tak chętnie i tłumnie odwiedzają stolicę polskich gór? Niskie - jak na ich portfele - ceny to nie wszystko. Turyści z Bliskiego Wschodu w Zakopanem czują się po prostu jak na egzotycznych wakacjach. Strome szczyty, ośnieżone nawet latem robią na nich niesamowite wrażenie. Strzeliste budowle również bardzo im się podobają - sprawiają wrażenie starych i zabytkowych. Arabowie doceniają także polskie temperatury, uważając je za optymalne.
***
Zobacz również:
Tak szaleli turyści w Zakopanem. Na kolanach siedziało dziecko. "Szczyt głupoty"
Nie tylko Tatry i Zakopane. Tam zakochasz się w górach
Czy jesteś najgorszym turystą na wakacjach? Ten quiz zdradzi prawdę!