Reklama

To "anielskie" imię nosi aż 39 tys. Polek. Numerologia głosi, że to kandydatki na idealne żony

Ostatnio na porodówkach rzadziej spotykamy małe Dżesiki czy Andżele. Można odnieść wrażenie, że moda na zagraniczne imiona nieco osłabła i teraz prym wiodą te staropolskie, zaczerpnięte z historii lub drzewa genealogicznego danej rodziny. Rodzice coraz chętniej nazywają swoje córki na cześć prababek, a jednym z zapomnianych imion, które po latach znów wracają do łask, jest Aniela. To imię to teraz absolutny hit. Jest piękne i eleganckie, jednak mało kto zdaje sobie sprawy z jego prawdziwego znaczenia.

  • Moda na staropolskie imiona dla dzieci wraca do łask. Tendencję tę możemy obserwować w Polsce już od kilku lat i to nie tylko u znanych celebrytów. 
  • Wykaz imion żeńskich na stronie gov.pl nie kłamie. Rodzice coraz chętniej nazywają córki po prababciach lub znanych postaciach historycznych. 
  • W rankingu dominują Zofie, Zuzanny czy Hanny, jednak na tym nie koniec. Idealnym przykładem pięknego i eleganckiego imienia dla dziewczynki, które jeszcze do niedawna było zapomniane, a dziś zdaje się przeżywać swój renesans, może być Aniela

Reklama

Popularność imienia Aniela w Polsce. W ostatnich latach robi furorę

Jak wynika z danych na oficjalnej stronie GOV, w 2022 roku Aniela znalazła się na 42. miejscu pod względem popularności imion dla dziewczynek w 2022 roku. Rodzice nazwali tak aż 1039 dzieci, a najwięcej z nich urodziło się w województwach: mazowieckim, małopolskim i pomorskim. 

Popularność imienia Aniela znacznie wzrosła na przestrzeni ostatnich trzech lat. Ta tendencja jest jednak dość niespodziewana, biorąc pod uwagę, że jeszcze w 2018 roku nazwano tak zaledwie 874 młodych Polek. W 2019 roku imię Aniela nadano 1028 dziewczynkom. W 2020 było ich 1109, a w 2021 roku - 1078.

Sprawdź: To imię noszą kapryśne kokietki. Mają jednak jeden zaskakujący talent

Znaczenie imienia Aniela. Mało kto wie, skąd pochodzi

Imię Aniela wywodzi się z greckiego słowa ángelos, które na język polski przetłumaczyć możemy jako "posłaniec". Według filozofii  chrześcijańskiej nawiązuje do postaci Anioła Stróża. 

Do naszego kraju dotarło z Włoch w XVIII wieku jako spolszczona forma łacińskiej Angeli

Imię największą popularnością cieszyło się w XIX wieku na terenach wiejskich. Chętnie nadawano je zarówno chłopkom, jak i arystokratkom. 

Aniela - patronka o tym imieniu. Są aż dwie wyjątkowe postacie

Patronką Anieli, którą najczęściej podaje się jako przykład, jest oczywiście włoska święta Aniela Merici. Była to kobieta o wielkim sercu. Patronka chorych i niepełnosprawnych, która za życia dążyła do odnowy Kościoła katolickiego poprzez działalność charytatywną i edukację. To właśnie ona założyła Zgromadzenie Sióstr Urszulanek. 

Oprócz niej warto pamiętać również o polskiej błogosławionej Anieli Salawie. Była to tercjarka franciszkańska, której oddajemy hołd jako patronce wszystkich służących, studentów, a także chorych na stwardnienie rozsiane

Imię Aniela swoim dzieciom nadało kilka znanych i lubianych gwiazd. Noszą je m.in. córki:

Aniela - cechy charakteru. Kobiety o tym imieniu to idealne partnerki

Aniela jest numerologiczną szóstką, a to oznacza, że w życiu ceni sobie stabilizację, lojalność i spokój. Można odnaleźć w niej wiele cech pożądanych u potencjalnej kandydatki na żonę. Jest świetną dyplomatką, osobą empatyczną, serdeczną, a także rodzinną. 

Jednocześnie nie brakuje jej seksapilu. Kobieta o tym imieniu zawsze roztacza wokół siebie romantyczną aurę. Jest kobieca, uczuciowa, a decyzje podejmuje, kierując się sercem. 

Nie jest szczególną fanką niespodzianek, głośnych imprez i ciągłego poznawania nowych ludzi. Aniela nie zamyka się na nowe znajomości, lecz najlepiej czuję się w stałym gronie osób, z którymi łączy ją silna więź.

Imieniny Anieli. Kiedy złożyć życzenia siostrze i przyjaciółce?

Kiedy złożyć życzenia solenizantkom o tym pięknym staropolskim imieniu? Kalendarz podpowiada nam, że imieniny Anieli obchodzimy już za kilka dni. Najpopularniejsze daty, które warto zapamiętać, obejmują takie terminy jak:

  • 4 stycznia, 
  • 27 stycznia, 
  • 28 marca,
  • 30 marca, 
  • 1 maja, 
  • 10 lipca, 
  • 18 listopada.

Czytaj również:

Natalia Siwiec nadała córce imię Mia. Co na to rada języka polskiego?

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek i chłopców w 2022 roku

Zobacz takze: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaczenie imion | Imiennik

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy