To zachowanie psa jest ważnym sygnałem. Nie spuszczaj z niego oka w ogrodzie
Dokładasz wszelkich starań, by trawnik wyglądał nienagannie, a rabaty z kwiatami cieszyły wzrok od wiosny do jesieni? Zapewne dużą frustracją reagujesz na widok przekopanej ziemi i dziur, których autorem jest twój czworonożny pupil. Jak oduczyć psa kopania w ogrodzie? Wbrew pozorom, nie jest to trudne, choć wymaga pewnej dozy cierpliwości. Aby trening był skuteczny, dowiedz się także, dlaczego pies przekopuje ogród. Przez takie zachowanie zwierzak może dawać do zrozumienia, że czegoś mu brakuje.
Spis treści:
Dlaczego pies kopie dziury? Czy rasa psa ma znaczenie?
Choć psy udomowione zostały dawno temu, w naszych pupilach nadal drzemią pierwotne instynkty. Jednym z nich była potrzeba magazynowania pożywienia na czas, kiedy utrudnione było znalezienie świeżego pokarmu. Zwraca się również uwagę na to, że niektóre rasy psów mają predyspozycje do kopania. Zaliczają się do nich psy myśliwskie, np. teriery i jamniki. Nawyk niejednokrotnie obserwuje się także u labradorów.
Informacje te nie powinny być jednak kluczowym kryterium, kiedy zastanawiamy się nad podjęciem decyzji o kupnie lub adopcji psa. Może się zdarzyć, że pies myśliwski nie wykopie w naszym ogródku ani jednej dziury, a zwierzak rasy, która nie kojarzy się z tym zachowaniem, nie będzie mógł się powstrzymać przed tworzeniem dołków. Lepiej przeanalizować powody, przez które pies kopie w ogrodzie.
Ogród nie zastąpi spaceru
Jeśli pies przekopuje trawnik czy grządki z kwiatami, istnieje spore prawdopodobieństwo, że doskwiera mu nuda. Nawet jeśli dysponujesz sporym ogrodem, nie rezygnuj z dłuższych spacerów z psem. To sposób nie tylko na spożycie energii zwierzaka, ale też zagwarantowanie mu nowych bodźców (chociażby w postaci zapachów). Radość z takich wypadów jest u pupila dużo większa niż po kolejnych godzinach spędzonych na działce, której każdy centymetr zna już na pamięć.
Kopanie w ogrodzie jako psi sposób na upał
Niektóre psy zaczynają interesować się przekopywaniem ogrodu dopiero w letnich miesiącach. Wszystkiemu winny jest upał. Wytarzanie się w wilgotnej, chłodnej ziemi może być dla zwierzaka najprostszą metodą na poradzenie sobie z wysokimi temperaturami.
Zapewnienie pupilowi swobodnego dostępu do świeżej wody to absolutna podstawa. Warto wydzielić w ogrodzie zacienione miejsce, w którym będzie mógł odpocząć od upału. Nie należy za wszelką cenę wyganiać psa na zewnątrz — spędzenie większej ilości czasu w domu okaże się dla niego (i dla twojego trawnika) dużo bezpieczniejsze. Jeśli masz taką możliwość, rozważ umieszczenie w ogrodzie małego basenu lub oczka wodnego, do których czworonóg będzie mógł wskoczyć, gdy wakacyjne temperatury będą dawać mu się we znaki.
Pies kopie w ziemi, bo wyczuwa szkodniki
Nie tylko chęć schowania swoich zapasów czy zabawek może skłaniać pupila do takiego zachowania. Psy bardzo dobrze wyczuwają zwierzęta, które żyją w ziemi. Zaliczają się do nich przede wszystkim krety. Gdy usłyszą najmniejszy szmer lub wyczują intrygujący zapach, zareagują instynktownie. Pod żadnym pozorem nie jest to powód do karcenia podopiecznego.
Jak oduczyć psa kopania w ogrodzie?
Trening z psem będzie wymagać cierpliwości i samozaparcia, ale właściwie przeprowadzony, przyniesie pożądane efekty. W trakcie nauki staraj się nie wypuszczać zwierzaka samego do ogrodu — bez czujnego opiekuna pupilowi trudniej będzie przyswoić nowe nawyki.
Jak oduczyć psa kopania? Gdy zauważysz, że zaczyna swoją niszczycielską pracę, wydaj krótką komendę "nie" lub "nie wolno". Twój głos powinien być stanowczy, ale spokojny. Stresowanie zwierzaka krzykiem nie pomoże w nauce. Kiedy przerwie grzebanie w ziemi, nagródź go smaczkiem i pochwal. Powtarzaj za każdym razem, gdy pies zainteresuje się trawnikiem lub grządkami.
Piaskownica dla psa odwróci jego uwagę
Dobrym pomysłem jest stworzenie dla psa przestrzeni, w której będzie mógł kopać do woli. Samodzielnie możesz zbudować prostą piaskownicę z kilku desek, którą wypełnisz lekką ziemią. Ważne by, miała taki rozmiar, aby zwierzak cały się w niej zmieścił i miał swobodę ruchu.
By pokazać mu potencjał zabawy, zakop w piaskownicy jego ulubione smaczki lub zabawki. Początkowo możesz zachęcić go komendą "szukaj", utrzymując radosny ton, który będzie dla pupila sygnałem, że przyszła pora zabawy. Początkowo, gdy zacznie kopać w specjalnie wydzielonym miejscu, możesz dodatkowo nagradzać go smaczkami, aby utrwalić pozytywny nawyk.
Polecamy: