Twój pies ma "oko wieloryba"? Zobacz, co należy zrobić

Zachowanie psów często bywa dla ich właścicieli niezrozumiałe i nielogiczne, ale w wielu przypadkach jest ono związane jego mową ciała, co oznacza, że nasz pupil próbuje nam coś przekazać. Jednym z bardziej charakterystycznych manier u czworonogów jest tzw. oko wieloryba. Co kryje się pod tym pojęciem i czy mamy powody do niepokoju?

"Oko wieloryba" u psa oznacza, że nasz pupil czuje się w danej chwili niekomfortowo
"Oko wieloryba" u psa oznacza, że nasz pupil czuje się w danej chwili niekomfortowo123RF/PICSEL

"Jestem podejrzliwy wobec ludzi, którzy nie lubią psów, ale ufam psu, który nie lubi jakiegoś człowieka" - zdanie, które wypowiedział amerykański aktor filmowy Bill Murray, zna chyba każdy miłośnik czworonogów.

Jednak już nie wszyscy zdają sobie sprawę, co nasz pupil chciałby nam powiedzieć, gdyby tylko miał taką możliwość, w związku z tym na swoje, psie sposoby próbuje oznajmić swojemu właścicielowi, co mu w duszy gra.

Należy zdawać sobie sprawę, że w momencie wystąpienia u psa „oka wieloryba”, może on przeżywać silne emocje i irytację
Należy zdawać sobie sprawę, że w momencie wystąpienia u psa „oka wieloryba”, może on przeżywać silne emocje i irytację123RF/PICSEL

Na szczęście żyjemy w czasach, gdzie bez trudu możemy czerpać wiedzę na temat psiej mowy ciała, co pozwala nam lepiej zrozumieć potrzeby naszego czworonożnego przyjaciela, ale być może nie każdy zdaje sobie sprawę, że jego emocje bardzo często wypisane są w oczach.

Czym jest "oko wieloryba" u psów?

Termin "oko wieloryba" w odniesieniu do psów jest dobrze znane wśród behawiorystów i związane z niewerbalną mową ciała psa.  Okiem wieloryba określa się zachowanie u czworonoga, kiedy ten w charakterystyczny dla siebie sposób lekko przechyla głowę, a białka jego oczu, czyli twardówki, są dla nas dobrze widoczne.

Jeśli dostrzeżemy u naszego psa "oko wieloryba" oznacza to, że nasz pupil czuje się niekomfortowo i jest czymś zaniepokojony. Jakaś zaistniała sytuacja, z której być może nawet nie zdajemy sobie sprawy, wywołuje u psa strach i stres, co przejawia się właśnie w jego "oku wieloryba".

Oczy psa dużo mówią o jego emocjach
Oczy psa dużo mówią o jego emocjach123RF/PICSEL

Powodem takiego stanu rzeczy mogą być zachowania na pozór błahe dla właściciela czworonoga - zbyt bliskie pochylenie się nad zwierzakiem, kiedy akurat sobie tego nie życzy, wybudzenie go ze snu, nadmierne przytulanie i okazywanie mu czułości, skarcenie czy wypowiadanie słów kojarzących się psu negatywnie - na przykład "musimy obciąć ci pazurki".

"Oko wieloryba" - ważny sygnał

Należy zdawać sobie sprawę, że w momencie wystąpienia u psa "oka wieloryba", może on przeżywać silne emocje i irytację, a w skutek zbyt dużego napięcia nerwowego mogą się w nim uruchomić odruchy samoobronne.

Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić? Przede wszystkim dajmy psu przestrzeń i czas, by w spokoju mógł się zrelaksować i pobyć sam ze sobą. Kiedy nasz pupil nieco ochłonie, z pewnością powiadomi nas o tym merdającym ogonem i przyjaznym usposobieniem.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 58: Katarzyna Motelska, Anna Kieszkowska-GrudnyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas