Tysiące seniorów ze zbyt niskimi świadczeniami. ZUS źle wyliczył im emerytury

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w zeszłym roku tysiącom seniorów wypłacił zaniżone emerytury, co wynikało z błędnego wyliczenia wysokości tych świadczeń. W związku z tym ZUS w 4706 spraw musiał dokonać odpowiedniego wyrównania.

W 2024 r. ZUS musiał dokonać wyrównania w 4706 sprawach, bo jak się okazało – seniorzy otrzymywali zbyt niskie świadczenia
W 2024 r. ZUS musiał dokonać wyrównania w 4706 sprawach, bo jak się okazało – seniorzy otrzymywali zbyt niskie świadczenia123RF/PICSEL

Tysiące osób otrzymało zbyt niską emeryturę. ZUS musi dokonać wyrównania

W 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał ponad 3,6 mln decyzji w sprawach świadczeń emerytalno-rentowych - wynika z informacji przekazanych money.pl przez ZUS. I jak informuje serwis - w zeszłym roku ZUS musiał dokonać wyrównania w 4706 sprawach, bo jak się okazało - seniorzy otrzymywali zbyt niskie świadczenia.

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski na łamach Money.pl powiedział, że zeszłoroczne wyrównania "(...) stanowiły 0,12 proc. ogółu wydanych decyzji, w tym na skutek zmiany decyzji w wyniku wyroków sądów, które mogły być spowodowane odmienną interpretacją przepisów, bądź oceną dowodów".

Z kolei w latach 2016-2022 ZUS ujawnił 17145 błędnie wydanych decyzji, a niezgodności dotyczyły nadpłaty lub niedopłaty świadczenia, z czego wyrównania wypłacono wówczas do wysokości należnego świadczenia w przypadku 16008 spraw.

Nieprawidłowe ustalenie wysokości świadczeń emerytalno-rentowych może wynikać z przyczyn leżących po stronie ZUS, np. na skutek błędnego wprowadzenia do systemu informatycznego okresu zatrudnienia lub osiąganego wynagrodzenia, ale również z przyczyn leżących po stronie świadczeniobiorcy, np. w przypadku celowego wprowadzenia ZUS w błąd przez przedłożenie dowodów, które nie są zgodne ze stanem faktycznym sprawy - informowało w 2023 r. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Co zrobić, jeśli ZUS błędnie wyliczył wysokość emerytury?
Co zrobić, jeśli ZUS błędnie wyliczył wysokość emerytury?123RF/PICSEL

Błędna decyzja ZUS - co zrobić?

Jeśli okaże się, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych błędnie wyliczył emeryturę i jest ona za niska, świadczeniobiorca ma prawo złożyć odwołanie od takiej decyzji. ZUS na swojej stronie informuje, że:

"Możesz odwołać się od naszej decyzji do sądu okręgowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych (sądu I instancji). Masz na to miesiąc od dnia, w którym doręczymy Ci decyzję. Odwołanie złóż w oddziale ZUS, który wydał decyzję. Możesz je złożyć na piśmie albo ustnie, wtedy nasz pracownik spisze protokół. W odwołaniu podaj numer decyzji, uzasadnij, dlaczego nie zgadzasz się z nią i własnoręcznie podpisz się. Odwołanie od decyzji może też złożyć Twój przedstawiciel ustawowy lub pełnomocnik. Odwołanie możesz wysłać nam również pocztą. Postępowanie odwoławcze w I instancji jest wolne od opłat".

Jeśli ZUS uzna, że odwołanie jest zasadne, wówczas zmieni lub uchyli decyzję w sprawie w ciągu 30 dni od otrzymania odwołania. Z kolei gdy zdaniem ZUS-u odwołanie będzie bezzasadne, sprawa zostaje przekazana do sądu, który powiadamia ZUS i świadczeniobiorcę o terminach rozpraw, wydanych postanowieniach i innych czynnościach, które podejmowane są na skutek odwołania.

"Po rozpoznaniu sprawy sąd wyda wyrok w Twojej sprawie, w którym np. zmieni decyzję, od której się odwołałeś albo oddali odwołanie. Na Twój albo nasz wniosek sąd może uzasadnić wyrok. Aby otrzymać uzasadnienie wyroku, złóż wniosek - masz na to  tydzień od daty jego wydania" - informuje ZUS.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas