Uczelnie wyższe w Polsce: Najpopularniejsze kierunki w 2021 roku

Opublikowano ranking najpopularniejszych kierunków, jakie wybierali absolwenci szkół średnich oraz studiów licencjackich w Polsce. Królową okazała się informatyka. Jakie kierunki znalazły się na kolejnych miejscach?

Przyszli studenci najczęściej wybierali informatykę
Przyszli studenci najczęściej wybierali informatykę/123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce

Na informatykę zgłosiło się ponad 36 tysięcy osób, czyli najwięcej spośród wszystkich składających aplikację na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie. Około tysiąca mniej chętnych było na psychologię, a na kolejnych miejscach znalazło się zarzadzanie, kierunek lekarski, prawo oraz ekonomia.

Z kolei jeśli chodzi o liczbę zgłoszeń kandydatów na jedno miejsce, największe zainteresowanie budzi inżynieria nanostruktur, gdzie na jedno miejsce chętnych było prawie 28 osób. Zaraz za nią plasuje się koreanistyka - ok. 26,5 osoby. Na następnych miejscach można znaleźć zielone technologie, inżynierię internetu rzeczy, komunikację wizerunkową i japonistykę.

Najpopularniejsze uczelnie wyższe w Polsce

Pod względem uczelni najczęściej wybierane były Uniwersytet Warszawski (ponad 41 tysięcy osób) oraz Uniwersytet Jagielloński (niecałe 37 tysięcy chętnych) - nie ma więc w tym przypadku żadnych niespodzianek.

Natomiast pod kątem liczby zgłoszeń na jedno miejsce królują politechniki. Na pierwszy czterech miejscach znajdują się bowiem: Politechnika Gdańska, Warszawska, Poznańska i Łódzka. Uzyskały one kolejno ponad 8, prawie 8, ponad 6 i ponad 5 tysięcy chętnych na jedno miejsce.

Ile osób zostało przyjętych na studia w 2021 roku?

Na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie zostało łącznie przyjętych prawie 430 tysięcy studentów. Z kolei studia drugiego stopnia rozpoczęło niecałe 110 tysięcy osób, co oznacza, że stanowiły jedynie 25% wszystkich przyjęty studentów. 

Zobacz więcej:

Po jakich studiach zarobisz najwięcej?

Natalia Gryglewska: Studia to mój priorytetNewseria Lifestyle/informacja prasowa
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas