Ulubione świąteczne potrawy Polaków. Niektóre odpowiedzi mogą zaskoczyć
Oprac.: Dagmara Kotyra
Boże Narodzenie to trzy dni świętowania, podczas których przez stół przewija się mnóstwo potraw, które w tym czasie dla wielu smakują najlepiej. Polakom do gustu najbardziej przypadło kilka z nich. Wszystko przez wyrazisty aromat i intensywny smak. Sprawdziliśmy, co dokładnie skradło ich serca, a w odpowiedziach pojawiły się opcje, które nie dla wszystkich mogą być znane.
Świąteczne potrawy – co Polacy jedzą podczas Bożego Narodzenia?
Oprócz tego w pierwszy i drugi dzień świąt na stołach królują sałatki, pieczone mięsa i wędliny. Postanowiliśmy więc zapytać naszych czytelników, która potrawa jest ich ulubioną.
Warto podkreślić, że każdy region Polski odznacza się innymi bożonarodzeniowymi zwyczajami i tradycjami również kulinarnymi. Dlatego też wigilijna kolacja nie wszędzie wygląda tak samo. Można to zauważyć, chociażby czytając komentarze na Facebooku. Poza tym na pierwszy rzut oka widać, że ludziom ciężko było się zdecydować na jedno ulubione danie.
Ulubiona bożonarodzeniowa potrawa Polaków
Na pytanie dotyczące ulubionej świątecznej potrawy pojawiło się mnóstwo odpowiedzi, ale spośród nich ciężko wybrać jednego zwycięzcę. W komentarzach pod naszym facebookowym postem znalazł się m.in. barszcz czerwony z uszkami. Jedna z internautek zaznaczyła, że je go aż do sylwestra.
Oprócz tego prym wiodą pierogi z kapustą i grzybami oraz karp. To właśnie te tradycyjne potrawy, które wielu kojarzą się przede wszystkim z Wigilią, smakują Polakom najbardziej. Chociaż można je przygotować w inne dni w roku, to jak się okazuje, wówczas nie zachwycają tak samo. "Smażony karp, ale najchętniej jem następnego dnia, kiedy jest już zimny... Potem kompot z suszu - mogę pić do Nowego Roku... Potem barszcz czerwony i krokiety z kapustą i grzybami... W zasadzie wystarczy..." - wskazała nasza czytelniczka.
Polacy nie wyobrażają sobie również świąt bez kompotu z suszu, ryby po grecku oraz kapusty z grochem i grzybami, a także sałatki jarzynowej. To właśnie ta ostatnia opcja dla wielu jest obowiązkowa na świątecznym stole. Polacy przygotowują ją w ogromnych ilościach, a wszystko przez to, że jest niezwykle tania i smaczna. Przy okazji świąt Wielkanocnych sprawdziliśmy, ile kosztuje przygotowanie kilograma tego przysmaku. Wówczas obliczenia wskazały 15,92 zł. Obecnie biorąc pod uwagę wzrost cen, koszt może być wyższy o mniej więcej 3-4 zł, a więc nadal jej zrobienie nie wymaga sporych nakładów finansowych.
Co Polacy stawiają na świątecznym stole?
Nie zabrakło jednak głosów od osób, które w wigilijny wieczór najchętniej sięgają po makaron z makiem, śledzie oraz zupę grzybową. Jedna z użytkowniczek Facebooka wskazała, że uwielbia kaszę ze śliwkami na słodko. Ta tradycyjna potrawa wigilijna jest znana jedynie w niektórych regionach Polski, a więc dla wielu może okazać się zaskakującą opcją.
Internauci wskazali również inne świąteczne potrawy, których nie serwuje się w każdym domu. Czytelnicy zaznaczyli, że podczas Bożego Narodzenia chętnie sięgają po grzybowe przekąski. "Grzyby suszone, namoczone, w panierce z jajkiem i bułce tartej, potrawa wigilijna, która była na stole mojej teściowej", "Grzyby suszone w cieście naleśnikowym" - czytamy na Facebooku.
Z kolei jedna z czytelniczek zaznaczyła, że jej najbardziej przypadła do gustu kapusta kiszona prażona na patelni. W odpowiedziach nie zabrakło również:
- barszczu z fasolą
- ryby w brzoskwiniach
- zupy fasolowej
- zupy rybnej
- grzybów w śmietanie
- racuchów
- kuleczek rybnych
- ryby po japońsku
***