W tym wieku następuje skok starzenia. Naukowcy podali konkretne etapy

Starzenie się to proces niezwykle złożony, który przyciąga uwagę wielu badaczy. Zrozumienie zmian leżących u jego podstaw staje się celem nadrzędnym – dzięki temu możliwa jest identyfikacja oraz analiza czynników, które zarówno przyspieszają starzenie się, jak i pogarszają stan zdrowia seniorów. Badanie naukowców z Uniwersytetu Stanforda pozwoliło wyznaczyć dwa okresy, kiedy zjawiska te przybierają na sile.

Naukowcy informują, że procesy starzenia nie przebiegają liniowo
Naukowcy informują, że procesy starzenia nie przebiegają liniowo123RF/PICSEL

Życie nie tylko długie, ale i zdrowe

Jednymi z najważniejszych założeń badaczy z Centrum Genomiki i Medycyny Personalizowanej na Uniwersytecie Stanforda, pod przewodnictwem profesora Michaela Snydera, było odkrycie czynników, które wpływają nie tylko na przedłużenie ludzkiego życia, ale przede wszystkim utrzymania zdrowia i dobrej kondycji do późnej starości.

Obserwacji poddano 108 osób mieszkających w Kalifornii, w wieku od 25 do 78 lat. Choć naukowcy podkreślają, że jest to stosunkowo niewielka próba badawcza, ich wyniki mogą być solidną podstawą do przeprowadzania kolejnych testów diagnostycznych, a co za tym idzie - stworzenia strategii zapobiegawczych w kontekście chorób często towarzyszących osobom starszym.

Na szybkość starzenia wpływa wiele czynników
Na szybkość starzenia wpływa wiele czynników123RF/PICSEL

Uważaj po 40. urodzinach. W tym wieku starzenie przyspiesza

Dzięki badaniom wywnioskowano, że proces starzenia nie przebiega liniowo. Zwiększone ryzyko pojawienia się chorób związanych z wiekiem oraz ryzyko śmiertelności przyspieszają w dwóch fazach i w określonych punktach czasowych.

Pierwszą z nich jest wiek średni - po ukończeniu 40. roku życia. Na podstawie swoich obserwacji naukowcy oszacowali, że skok procesów starzenia następuje w okolicach 44. urodzin. To właśnie wtedy może dochodzić do widocznego pogorszenia metabolizmu tłuszczów, gorszej tolerancji kofeiny i alkoholu, a także zwiększonego prawdopodobieństwa pojawienia się chorób serca, skóry i problemów hormonalnych.

Zachodzące zmiany powinny być motorem napędowym do weryfikacji swoich codziennych nawyków. Naukowcy podkreślają, że to właśnie one stają za tym, jak będzie wyglądać kondycja organizmu po upływie kolejnych 15-20 lat. Podkreślają, że wiek średni to krytyczny okres, w którym czynniki związane ze stylem życia odgrywają główną rolę w zdrowym starzeniu się. Kontrolowanie ciśnienia krwi, pozostawanie aktywnym fizycznie i społecznie, utrzymywanie prawidłowej wagi oraz unikanie używek są kluczowe dla zdrowia w przyszłości.

Zmiany po 60. roku życia

Momentem drugiego wyraźnego skoku są 60. urodziny. W tym wieku obserwowane jest pogorszenie funkcjonowania:

  • układu immunologicznego,
  • metabolizmu,
  • nerek,
  • procesów poznawczych,
  • układu sercowo-naczyniowego.

Choć naukowcy z Uniwersytety Stanforda zaznaczają, że potrzebne jest pogłębienie badań, by potwierdzić ustalenia w różnych populacjach, styl życia odgrywa niezwykle istotną rolę w kontekście zdrowia zarówno osób w wieku średnim, jak i seniorów, a także łagodzenia efektów starzenia i spowolnienia zegara biologicznego.

Źródła: 

verywellhealth.com, nature.com

Jak powinna być dieta dla seniora?Newseria Lifestyle/informacja prasowa