Wdowia renta coraz bliżej. Podano termin wprowadzenia świadczenia

Po długim oczekiwaniu posłowie zaczęli prace nad obywatelskim projektem ustawy wprowadzającej wdowie renty. Reforma ta, popierana przez resort rodziny, ma na celu umożliwienie łączenia własnej emerytury ze świadczeniem po zmarłym małżonku. Ministerstwo wskazuje, że nowe przepisy mogą wejść w życie najwcześniej za sześć miesięcy, co oznacza, że wdowy i wdowcy muszą jeszcze trochę poczekać.

Kiedy renta wdowia wejdzie w życie?
Kiedy renta wdowia wejdzie w życie? 123RF/PICSEL

Wdowy i wdowcy w trudnej sytuacji. To najwyższy czas na zmiany

Obecnie wdowy i wdowcy muszą wybierać między własnym świadczeniem a rentą rodzinną, która wynosi 85% emerytury zmarłej osoby. Wielu seniorów czuje się w tej sytuacji poszkodowanych. Jak podaje Fakt.pl Genowefa, 72-letnia mieszkanka Bydgoszczy, utrzymanie się z jedną emeryturą po utracie małżonka jest bardzo trudne.

Od ponad sześciu lat muszę ze wszystkim radzić sobie sama. Śmierć męża spadła na mnie jak piorun z nieba. Dlaczego my wdowy nie możemy brać dwóch emerytur - swojej i po mężu? Państwo od lat nas okrada z naszych pieniędzy
mówi dla Faktu seniorka.

Posłowie już pracują nad tzw. rentą wdowią. Ile dostaną seniorzy?

Projekt obywatelski, nad którym pracują posłowie, zakłada możliwość pobierania własnej emerytury oraz 50% renty rodzinnej, albo 50% własnej emerytury i całej renty. Oba świadczenia nie mogłyby przekroczyć określonego limitu, wynoszącego trzykrotność średniej emerytury, czyli obecnie 10,6 tys. zł brutto miesięcznie.

Resort rodziny szacuje, że wdrożenie tych zmian będzie kosztować 8-10 miliardów złotych rocznie, ale wprowadzenie renty wdowiej miałoby nastąpić stopniowo: najpierw 15% świadczenia po zmarłym małżonku przez pierwsze pół roku, potem 20% przez kolejne sześć miesięcy, a dopiero po roku 50%.

Oba świadczenia nie mogłyby przekroczyć 3-krotności średniej emerytury
Oba świadczenia nie mogłyby przekroczyć 3-krotności średniej emeryturyMarek BazakEast News

Czy seniorzy mogą liczyć na wdowie renty jeszcze w 2025 roku?

Wprowadzenie reformy zależy również od dostosowania systemów informatycznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), co według resortu rodziny potrwa około pół roku. 

Oznacza to, że wdowie renty na nowych zasadach mogą wejść w życie najwcześniej w przyszłym roku. Ministra rodziny, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, podkreśliła znaczenie projektu:

W obliczu zwiększającej się liczby osób starszych, rozwiązanie, które ustabilizowałoby sytuację finansową po stracie małżonka, jest ważną potrzebą społeczną. Projekt zdaje się wpisywać w umowę koalicyjną
zacytował ministrę Fakt.pl
Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas