Widzisz takie chmury na niebie? Zbliża się gwałtowna burza i intensywne opady

Sezon urlopowy w pełni, a to oznacza, że miliony Polaków w różnych zakątkach świata spędza wymarzone wakacje. Chcąc cieszyć się w 100 proc. z wypoczynku, w pierwszej kolejności należy zadbać o własne bezpieczeństwo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował specjalny „Dekalog Wakacyjny”, który – jak twierdzą jego autorzy - przypomni nam na co mamy zwrócić uwagę w pogodzie, aby ten letni czas był udany.

Wysokie i szerokie cumulonimbusy to znak, że mogą nadejść gwałtowne burze lub intensywne opady
Wysokie i szerokie cumulonimbusy to znak, że mogą nadejść gwałtowne burze lub intensywne opadyAndrzej GrygielEast News

Specjaliści z IMGW przygotowali "Dekalog Wakacyjny", który dostępny jest dla wszystkich na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Autorzy dekalogu podpowiadają m.in., dlaczego w kontekście bezpieczeństwa warto obserwować niebo, co jest istotne, gdy znajdujemy się nad wodą i jak przygotować się do podróży, by przebiegła ona bez przykrych niespodzianek.

Dlaczego warto obserwować niebo?

Jednym z najważniejszych czynników podczas wakacji, jest, rzecz jasna, pogoda, a ta może się błyskawicznie zmieniać, stanowiąc dla nas szereg niebezpieczeństw. IMGW w swoim dekalogu wyjaśnia, dlaczego podczas urlopu i nie tylko, warto dosłownie zadzierać głowę.

"Jeśli zobaczysz duże, kłębiaste chmury, czyli cumulusy, możesz czuć się bezpieczny, ale jeśli powstaną z nich jeszcze potężniejsze, wysokie i szerokie cumulonimbusy to znak, że mogą nadejść gwałtowne burze lub intensywne opady. Z kolei chmury soczewkowate zwiastują wietrzną aurę, a chmury pierzaste - cirrusy - to znak na zmianę pogody" - czytamy w "Dekalogu Wakacyjnym".

IMGW informuje, że przebywając nad zbiornikiem wodnym warto śledzić pogodę dla miejsca, w którym się znajdujemy. Temperaturę wody w jeziorach i Morzu Bałtyckim, a nawet wysokość fal można śledzić na lokalnych stronach Instytutu, a warto pamiętać, że te informacje mają niebagatelne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa na wakacjach.

Jak odpowiednio przygotować się do podróży samochodem na wakacje?
Jak odpowiednio przygotować się do podróży samochodem na wakacje?123RF/PICSEL

Zanim ruszysz w podróż, sprawdź prognozę zagrożeń drogowych

Bezpieczne dotarcie do celu, to już połowa udanego wypoczynku. Wiele osób na wakacje wyrusza samochodem, pokonując setki, a nawet tysiące kilometrów. IMGW-PIB przygotował specjalny serwis z prognozami na drogach.

Prezentowane są niej odcinki autostrad, dróg ekspresowych i krajowych, na których możliwe jest wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteo - podpowiadają autorzy "Dekalogu Wakacyjnego".

Wspomniana prognoza opracowywana jest raz na dobę na okres czterech dni. Ponadto IMGW przypomina o potrzebie dostosowania prędkość do warunków atmosferycznych i zadbania o bezpieczeństwo swoje i innych. Należy również pamiętać o jeździe na suwak i zachowaniu dystansu przed jadącym przed nami pojazdem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas