Reklama

Wierzono w to od lat! Naukowcy obalili mit dotyczący pająków!

Stara, babcina rada głosiła, że gdy skaleczymy się będąc w lesie, w górach, na łące, a nie mamy ze sobą żadnych opatrunków powinniśmy... przyłożyć pajęczynę! O jej właściwościach powstały mity, które naukowcy właśnie obalili!

Magiczne właściwości pajęczym - leczyły zęby, zmiany skórne i brodawki

 

Już w starożytnym Rzymie pajęcze nici używane były jako lekarstwo w zasadzie na wszystko: od zmian skórnych po brodawki. 

W dawnych czasach lekarze pokrywali pajęczynami otwarte rany lub zalecali pacjentom umieszczanie ich na bolących zębach. Jednak w obecnej literaturze naukowej doniesienia na temat przeciwdrobnoustrojowych właściwości pajęczych nici są sprzeczne. 

"Pajęczy jedwab zawsze był podziwiany i ma niemal mityczny status. To jeden z tych mitów, który wydaje się być dobrze ugruntowany. Jak się jednak okazuje jest ugruntowany tylko przez naszą wiarę, a nie przez dowody empiryczne - powiedziała prof. Trine Bilde, biolożka z Uniwersytetu w Aarhus w Danii.

Reklama

To właśnie zespół kierowany przez prof. Bilde postanowił sprawdzić, czy to, o czym wielu z nas słyszało od swoich babć, jest prawdą. 

"Mimo wielu eksperymentów nie byliśmy w stanie wykryć aktywności przeciwdrobnoustrojowej jedwabiu produkowanego przez pająki, niezależnie od metody, jaką zastosowaliśmy ani od rodzaju drobnoustroju.  Zaciekawiło nas więc, dlaczego istnieje sporo badań, którym udało się to wykazać. Zaczęliśmy więc szczegółowo analizować literaturę opisującą aktywność antybiotykową pajęczych nici i zdaliśmy sobie sprawę z niedociągnięć metodologicznych, które się we wszystkich takich pracach pojawiały" - powiedziała autorka publikacji w "iScience".

Naukowcy są jednogłośni!

Zespół kierowany przez prof. Bilde zidentyfikował dwie kategorie niedociągnięć w badaniach na temat właściwości pajęczyny: ryzyko skażenia bakteryjnego oraz nieodpowiednią kontrolę rozpuszczalnika użytego do ekstrakcji jedwabiu pajęczego. 

I wykazał, że poprzednie badania były prawdopodobnie nierzetelne, np. z powodu złego oczyszczenia jedwabiu z rozpuszczalnika. W efekcie mierzono wpływ rozpuszczalnika na drobnoustroje, a nie samego jedwabiu pajęczego. 

Tymczasem rozpuszczalniki, takie jak aceton lub octan etylu, wykazują silne działanie przeciwdrobnoustrojowe.

Naukowcy przebadali też w sumie jedwab siedmiu różnych gatunków pająków. Mimo użycia najnowocześniejszych metod eksperymentalnych nie znaleźli żadnych oznak aktywności przeciwdrobnoustrojowej. 

I choć nie wyklucza to, że są gatunki, których nici mają takie właściwości, to jednak podaje w wątpliwość wszystkie poprzednie doniesienia. 

"Zamiast zakładać, że pajęczy jedwab ma działanie przeciwbakteryjne, powinniśmy więc teraz założyć, że tak nie jest. Nadal możemy testować tę hipotezę na nowych gatunkach i nowych organizmach, ale z innym, bardziej ostrożnym, punktem wyjścia - podsumowuje prof. Bilde.INTERIA.PL/ PAP Life
Dowiedz się więcej na temat: pająki | ludowe wierzenia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy