Wulkan energii na krótkich łapach. Co warto wiedzieć o ukochanych psach królowej Elżbiety II?

Psy rasy corgi zasłynęły jako ulubieńcy zmarłej niedawno królowej Elżbiety II. Trudno pomylić je z jakąkolwiek inną rasą. Choć przemierzają ulice na krótkich łapach, stawiają pewne kroki, dając do zrozumienia, że mamy do czynienia z dumnymi strażnikami domowego ogniska i gospodarstw. Mimo że rozpoczynały swoją karierę jako psy pasterskie, dziś doskonale czują się jako typowi kanapowcy. Chcesz wiedzieć więcej na ich temat? Zastanawiasz się, czy corgi są inteligentne i jak o nie dbać? Poznaj je razem z nami.

Opieka nad corgi - co warto wiedzieć?
Opieka nad corgi - co warto wiedzieć?123RF/PICSEL

Imponująca historia psów corgi

Za ojczyznę psów corgi uznaje się Walię, gdzie cieszyły się ogromnym uznaniem już setki lat temu. Wyróżnia się dwie odmiany, które początkowo żyły w dwóch różnych zakątkach kraju. Pierwsza z nich to welsh corgi cardigan, która rozwijała się w północnym hrabstwie Cardiganshire, z kolei druga to welsh corgi pembroke wywodząca się z hrabstwa Pembrokeshire, czyli południowo-zachodniej części Walii. Zastanawiasz się, skąd pochodzi nazwa tej charakterystycznej rasy? Wywodzi się ze staroceltyckiego połączenia słów "cor" tłumaczonego jako "mały" bądź "karzeł" oraz "gi", czyli "pies".

Od pasterzy do ulubieńców królowej. Tak można w skrócie opisać dzieje psów rasy corgi
Od pasterzy do ulubieńców królowej. Tak można w skrócie opisać dzieje psów rasy corgi123RF/PICSEL

Faktycznie, być może rozmiar corgi nie jest imponujący, ale nie przeszkodziło im to pełnić funkcji pasterskiej. Pomagały ludziom w pilnowaniu i zaganiania bydła, pełniły również funkcję stróży gospodarstw. Dopiero na przełomie XIX i XX wieku zyskały zainteresowanie profesjonalnych hodowców i przestały być spotykane wyłącznie na wsiach.

Corgi jako psy wróżek

Dziś śmiało można uznać je za królewską rasę, ale wokół nich na przestrzeni lat pojawiały się jeszcze ciekawsze legendy. W tradycyjnych podaniach przedstawiano je jako ulubieńców wróżek żyjących w walijskich lasach. Miały im służyć jako nieodłączni towarzysze oraz wierzchowce. Wraz z rozwojem ludzkich osad wróżki odeszły, a psy trafiły do gospodarstw, zachęcone przez bawiące się dzieci.

Czy corgi są inteligentne? Jaki jest ich charakter?

Wyglądają niezwykle pociesznie, zresztą w internecie bez problemu znajdziemy filmiki, zdjęcia i memy, które ukazują corgi jako być może nieco niezgrabne, ale wyjątkowo urocze zwierzaki. Pod żadnym pozorem nie należy ich lekceważyć! Corgi to rasa inteligentna, odważna, czujna, a zarazem posłuszna i przyjacielska. Psy mają spokojne usposobienie i są bardzo lojalne względem swoich opiekunów. Mimo to można je uznać za zwierzęta aktywne, więc w opiece nad corgi ważne jest zapewnienie im ruchu.

Dobrze odnajdują się w domach, w których dużo się dzieje. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy corgi lubią dzieci? Jak najbardziej! Wykazują dużą cierpliwość i troskę. Ważne jest jednak, by w przypadku maluchów nadzorować ich zabawę z pupilami. Nawet najbardziej wyrozumiały pies może stracić cierpliwość wskutek nieustannego ciągnięcia za uszy czy ogon. Corgi to jednak świetni towarzysze, gdy chcemy nauczyć najmłodszych obcowania ze zwierzętami, opieki nad nimi i dbania o ich komfort.

Czy corgi gubi sierść?

Zastanawiając się nad wzięciem psiaka do swojego domu, często nasze myśli zaprząta kwestia sierści. Jak sprawa wygląda w przypadku corgi? Z pewnością nie nadają się dla osób, które cenią sobie sterylną czystość w domu. Musimy być gotowi na częste odkurzanie i na to, że naszym najpotrzebniejszymi gadżetami będą rolki i szczotki do usuwania sierści z ubrań.

Czy corgi to zdrowa rasa?

Rasowe psy często bywają obarczone wieloma chorobami, które znacząco obniżają komfort ich życia i wymagają od właścicieli wielu wyrzeczeń, a ich leczenie związane jest z dużymi nakładami finansowymi. Co można powiedzieć o zdrowiu corgi? To rasa, która powstała bez ingerencji człowieka, więc w większości przypadków psy czują się dobrze, mogą żyć kilkanaście lat, a wizyty u weterynarza ograniczają się do rutynowych kontroli i szczepień.

Ze względu na budowę ciała - masywny tułów i stosunkowo krótkie nogi - bywają narażone na problemy z kręgosłupem, zwłaszcza dyskopatię. Jak temu zapobiegać?

  • Należy zadbać o regularny ruch zwierzęcia - godzinny spacer o umiarkowanej intensywności każdego dnia pozwala utrzymać zwierzaka w dobrej formie.
  • Konieczne jest pilnowanie jadłospisu corgi. U pupili z nadwagą ryzyko chorób się zwiększa.
  • Czy corgi mogą chodzić po schodach? Lepiej nie fundować im takich atrakcji. Tak samo trzeba unikać zabaw uwzględniających wysokie podskoki oraz sytuacji, w których psy wskakują na kanapę czy łóżko.

Jak dbać o corgi?

Wszystkie powyższe wskazówki trzeba wziąć sobie do serca, by zadbać o zdrowie psiaka. Równie ważne jest poświęcanie mu uwagi - są to psy niezwykle towarzyskie i empatyczne, więc pozostawione same sobie będą zwyczajnie nieszczęśliwe. Na szczęście zaliczają się także do ras aktywnych, więc mogą nam towarzyszyć podczas wielu czynności.

Niektóre psy rasy corgi uwielbiają szczekać, lecz możliwa jest praca z pupilem, by ograniczyć psie koncerty. Wspomnieliśmy już, że dobrze dogadują się z dziećmi, ale równie pozytywnie reagują na inne zwierzęta w domu, zarówno psy, jak i koty, o ile z drugiej strony widzą chęć porozumienia. Nie najlepszym pomysłem jest przygarnięcie psa corgi do domu, w którym znajduje się koci indywidualista, reagujący agresją na inne czworonogi.

Corgi to psiak, który z innymi zwierzakami może stworzyć zgrany zespół
Corgi to psiak, który z innymi zwierzakami może stworzyć zgrany zespół123RF/PICSEL

Musimy pamiętać również o regularnym wyczesywaniu obfitej sierści. Konieczne jest jednocześnie pogodzenie się z losem, że i tak będzie ona znajdować się w najmniej oczywistych zakamarkach domu. Ze względu na to, że psie brzuszki są bardzo blisko podłoża, po spacerach nieodzowne będzie doprowadzenie corgi do porządku i usunięcie błota, kurzu, liści i gałązek, które mogą zaplątać się w sierść.

Istotne jest również dbanie o dietę. Choć słodkim oczom corgi trudno się oprzeć, nie należy co chwilę podsuwać im smaczków czy dzielić się jedzeniem z własnego talerza. To prosta droga do nadwagi, która z kolei stwarza ogromne ryzyko schorzeń kręgosłupa.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas