Wybierasz się w podróż samolotem? Ten błąd może cię kosztować 100 tysięcy złotych
Port lotniczy to jedno z miejsc, gdzie bezwzględnie należy przestrzegać przyjętych norm i przepisów. W przeciwnym razie obsługa lotniska może ukarać nas mandatem, ale konsekwencje łamania regulaminu mogą być dla nas o wiele bardziej dotkliwe. Przekonała się o tym m.in. obywatelka Stanów Zjednoczonych, która na lotnisku Chopina w Warszawie szybko pożałowała tego, co zrobiła.
Zrobiła zdjęcie na lotnisku, teraz musi zapłacić
U niektórych osób załatwienie wszystkich formalności na lotnisku związanych z podróżą samolotem - w tym m.in. odprawa paszportowa oraz kontrola, może wywoływać stres, a to z kolei zwiększa prawdopodobieństwo nieświadomego łamania zakazów, za co grożą nieprzyjemne konsekwencje.
Niedawno Nadwiślański Oddział Straży Granicznej poinformował o pewnym incydencie na lotnisku Chopina w Warszawie, który skutkował nałożeniem mandatu na podróżującą kobietę. 19-letnia obywatelka Stanów Zjednoczonych przyleciała na warszawskie Lotnisko Chopina z Tel Awiwu i, oczekując na kontrolę graniczną, zaczęła wykonywać zdjęcia swoim telefonem komórkowym.
Kobieta sfotografowała m.in. stanowiska kontroli paszportowej, gdzie obowiązuje absolutny zakaz fotografowania i filmowania. W związku z powyższym nieświadoma Amerykanka została ukarana mandatem przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie.
Nadwiślański Oddział Straży Granicznej w swoim komunikacie przypomina, że:
"Zabronione jest fotografowanie i filmowanie czynności rozpoznania minersko-pirotechnicznego i akcji ratowniczych, stanowisk kontroli bezpieczeństwa pasażerów i bagażu oraz punktów kontroli paszportowej i dokumentów, bez zezwolenia wydanego przez zarządzającego (rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 4 września 2012 r. w sprawie podstawowych przepisów porządkowych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i ochrony lotów oraz porządku na lotnisku, § 2 pkt 1 ppkt 7)".
Czego nie wolno robić na lotnisku?
Przed podróżą samolotem, zwłaszcza jeśli pierwszy raz będziemy mieć do czynienia z całym procesem odprawy przed wylotem, warto zapoznać się z przepisami, które jasno określają, jakie czynności są na lotnisku zabronione. Dzięki temu nie będziemy się narażać na stresogenne sytuacje, które mogą skończyć się dla nas bardzo wysokimi mandatami, a nawet sprawą w sądzie.
Co jest zabronione na terenie portów lotniczych?
Nigdy nie zostawiaj swojego bagażu bez opieki. Jeśli twój pozostawiony bagaż przyczyni się do opóźnienia lotu, to dana linia lotnicza może żądać od ciebie odszkodowania związanego m.in. z ewakuacją lotniska. Wówczas odszkodowanie może wynosić nawet 100 tysięcy złotych.
Ponadto warto pamiętać, że przepisy wskazują, iż za pozostawienie bagażu bez opieki grozi grzywna w wysokości 500 zł.
Żartujesz na temat ataku terrorystycznego lub używasz słowa "bomba" na lotnisku? Przygotuj się na ogromną karę pieniężną oraz proces sądowy. Obsługa lotniska jest szczególnie wyczulona na sytuacje, kiedy świadomie lub nie, któryś z podróżujących wypowiada wyżej wymienione słowo. W tym przypadku twoje tłumaczenia zdadzą się na nic.
Niektórzy podróżujący w celu "uprzyjemnienia" sobie oczekiwania na wejście na pokład samolotu lub z uwagi na próbę pozbycia się stresu związanego z podróżą podniebną, sięgają po alkohol. W portach lotniczych alkohol można kupić w tamtejszych sklepach lub restauracjach, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach jego spożywania.
Przede wszystkim picie alkoholu na lotnisku dozwolone jest wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach. Jeśli przechadzasz się po lotnisku, popijając napój wyskokowy, to musisz liczyć się z faktem, iż portfel zrobi się lżejszy o pokaźną kwotę mandatu. Identyczna zasada obowiązuje w przypadku palenia papierosów.
Wybierasz się na lotnisko, żeby przywitać lub pożegnać znajomego i towarzyszy ci twój pupil - pies, kot lub inne zwierzę? W najlepszym przypadku obsługa lotniska wyprosi cię z terminalu, ale niewykluczone, że z lotniska odejdziesz z mandatem w kieszeni.
Wprowadzanie zwierząt na teren terminali pasażerskich jest zakazane. Wyjątek stanowią psy służbowe m.in. straży granicznej oraz psy asystujące osobom niepełnosprawnym. Zakaz nie dotyczy przypadków nadawania zwierząt do przewozu lotniczego. Wszystkie zwierzęta na terenie lotniska powinny przebywać pod stałym nadzorem ich właścicieli lub opiekunów, a także muszą być odpowiednio zabezpieczone, by nie zagrażały zdrowiu lub życiu innych osób oraz nie zanieczyszczały terenu lotniska.
Ponadto na terenie lotniska zabrania się również m.in.:
- wnoszenia na teren lotniska, bez stosownego zezwolenia, broni i materiałów niebezpiecznych lub innych przedmiotów mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa osób, statków powietrznych lub infrastruktury lotniska. Kosztami usunięcia, ewentualnej neutralizacji ww. materiałów lub przedmiotów obciążona zostanie osoba wnosząca lub posiadająca je na terenie lotniska;
- zaśmiecania i zanieczyszczania terenu lotniska;
- wnoszenia i zażywania środków odurzających oraz substancji psychotropowych;
- prowadzenia bez zgody zarządzającego lotniskiem: zbiórek pieniężnych, działalności gospodarczej, w tym reklamowej, akwizycyjnej lub innej działalności zarobkowej, działalności artystycznej, politycznej oraz innej działalności zakłócającej porządek na lotnisku;
- zakłócania, uniemożliwiania lub utrudniania wykonywania przez personel lotniska lub przewoźnika lotniczego obowiązków służbowych;
- pozostawania na terenie lotniska w porze nocnej bez uzasadnienia związanego z oczekiwaniem na przylot lub odlot statku powietrznego.
Przed każdym wylotem warto zapoznać się z zasadami i przepisami danego lotniska, w których jasno określono prawa i obowiązki pasażerów. Regulaminy dostępne są m.in. na stronach internetowych poszczególnych portów lotniczych. Dzięki temu nie będziemy narażać się na niepotrzebne nerwy i ocalimy nasz budżet.