Wyjątkowe odkrycie archeologiczne. Podziemny sekret może mieć ponad 2000 lat

Prace archeologiczne toczące się w Chavin de Huántar w Peru, gdzie naukowcy nieustannie badają kompleks starożytnych świątyń, doprowadziły ich do nowych, zaskakujących odkryć. Najpierw odkryto podziemne galerie, które mogą liczyć nawet ponad 2000 lat, a teraz właśnie w tych tunelach odnaleziono wyjątkową figurę, która nie jest bez znaczenia dla tamtejszej historii.

W Peru jest jeszcze wiele miejsc do zbadania przez archeologów
W Peru jest jeszcze wiele miejsc do zbadania przez archeologów 123RF/PICSEL

Wyjątkowe miejsce w peruwiańskich Andach. Archeolodzy pracują tam od lat

Archeolodzy odkryli starożytne podziemne galerie w Chavin de Huántar w peruwiańskich Andach.

Uważa się, że podziemne galerie zbudowane z bloków kamiennych mogą być tak stare, jak przedhiszpańska kultura "Chavín". Jej rozwój przypadał na między 900 a 200 rok p.n.e.

Niezwykle istotnym dla rozwoju "Chavín" jest Chavin de Huántar, czyli stanowisko archeologiczne w Peru, zawierające ruiny i artefakty zbudowane już w 1200 roku p.n.e. i zamieszkiwane do około 400-500 p.n.e. właśnie przez ludzi tejże kultury.

Archeolodzy prowadzili wykopaliska w tym miejscu od wielu lat, a sam zespół świątyń trafił na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1985 roku.

Nowe odkrycia w Chavin de Huántar

Na terenie Chavín de Huántar odkryto piramidę świątynną o płaskim zakończeniu, otoczoną płaskimi platformami, plac w kształcie litery U z zagłębionym okrągłym dziedzińcem pośrodku, budowle świątynne, siedzibę wyroczni i centrum ceremonialne.

Niedawno archeolodzy jednak trafili na nowy, dotąd nieodkryty, zapieczętowany podziemny korytarz sprzed 3 tys. lat, który został nazwany przez naukowców "korytarzem kondora".

Nazwa wiąże się z tym, co odkryto we wnętrzu podziemnej galerii. Otóż badacze natrafili na fragment ceramicznej rzeźby, która przedstawia głowę i skrzydła kondora.

Sam fragment rzeźby waży 16 kilogramów. Prof. John Rick, szef stanowiska archeologicznego z Uniwersytetu Stanforda w rozmowie z Reutersem wyjawił, że specjaliści mają w tym miejscu jeszcze wiele do odkrycia i zaskoczą świat jeszcze niejednym doniesieniem z Peru.

Wojtek Mazolewski: "Muzyka to mój sposób komunikowania się ze światem". Zdanowicz pomiędzy wersamiINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas