Wyjątkowe znalezisko w Anglii. Historia związana jest z Bożym Narodzeniem
Oprac.: Karolina Iwaniuk
Archeolodzy z Anglii dokonali niezwykłego odkrycia. Średniowieczny żeton wykonany z ołowiu, został odzyskany w angielskim Oxburgh Hall. Ma on wyjątkowe znaczenie zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia.
Spis treści:
Znalezisko nie takie zwykłe, jak mogłoby się wydawać
Archeolodzy z National Trust dokonali niezwykłego odkrycia. Za pomocą wykrywacza metali odnaleźli w pobliżu Oxburgh Hall, przy jednym z wiejskich domów otoczonego fosą we wschodniej Anglii, przypominający monetę kawałek ołowiu. Może się zdawać, że to niewielka zmiana dla archeologicznego świata, ale jednak jest to cenne znalezisko.
Zobacz również:
Takie żetony były czasami rozdawane biednym ludziom w okresie Bożego Narodzenia przez chórzystę występującego w spektaklach przedstawiających świąteczne nabożeństwo, czy procesję.
W średniowieczu i wczesnych czasach Tudorów, w święto św. Mikołaja - 6 grudnia - katedry wybierały chórzystę, który miał parodiować biskupa, prowadząc niektóre nabożeństwa i procesje religijne oraz zbierając pieniądze na wspólnotę.
Jaki związek miał żeton z Mikołajem i Bożym Narodzeniem?
Żetony biedniejsza ludność mogła wymieniać na żywność w okresie od 6 grudnia do Dnia Niewiniątek - 28 grudnia.
"Chociaż żetony można było wydawać w miejscowych sklepikach, ale także być może trzymano je również na pamiątkę" - powiedział archeolog Angus Wainwright z angielskiego National Trust w rozmowie z "The Guardian".
Zobacz również: Odkryto najstarszą osadę w Europie, która znajduje się na dnie jeziora. Ma aż 8 tysięcy lat
"Uważamy, że jeden z mieszkańców wioski Oxborough musiał odbyć długą podróż do Bury St Edmunds, około 40 km, aby zobaczyć świąteczne ceremonie w ogromnym kościele Abbey Church, gdzie mógł zdobyć token. Ponieważ był to jeden z największych budynków w Europie Zachodniej, dla kogoś z małej wioski musiało to być oszałamiające przeżycie" - powiedział Wainwright.
To odkrycie pokazuje, jak bogate mogło być życie kulturalne nawet najuboższych ludzi w średniowieczu. Monety Wilhelma Zdobywcy zostały wydane po jego koronacji w Boże Narodzenie, stąd zwyczaj ich rozdawania ubogim.
Ciekawostką jest również to, że okres Bożego Narodzenia był czasem zabawy i świętowania skierowanego do dzieci, gdzie to one wcielały się w rolę biskupa, a św. Mikołaj właśnie wtedy został patronem dzieci.
Przeczytaj też: Mit mężczyzny - łowcy obalony. Kobiety też polowały