Wyjątkowe znalezisko w Anglii. Historia związana jest z Bożym Narodzeniem

Karolina Iwaniuk

Opracowanie Karolina Iwaniuk

Archeolodzy z Anglii dokonali niezwykłego odkrycia. Średniowieczny żeton wykonany z ołowiu, został odzyskany w angielskim Oxburgh Hall. Ma on wyjątkowe znaczenie zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia.

Archeolodzy wciąż dokonują wyjątkowych odkryć
Archeolodzy wciąż dokonują wyjątkowych odkryć 123RF/PICSEL

Znalezisko nie takie zwykłe, jak mogłoby się wydawać

Archeolodzy z National Trust dokonali niezwykłego odkrycia. Za pomocą wykrywacza metali odnaleźli w pobliżu Oxburgh Hall, przy jednym z wiejskich domów otoczonego fosą we wschodniej Anglii, przypominający monetę kawałek ołowiu. Może się zdawać, że to niewielka zmiana dla archeologicznego świata, ale jednak jest to cenne znalezisko.

Takie żetony były czasami rozdawane biednym ludziom w okresie Bożego Narodzenia przez chórzystę występującego w spektaklach przedstawiających świąteczne nabożeństwo, czy procesję.

W średniowieczu i wczesnych czasach Tudorów, w święto św. Mikołaja - 6 grudnia - katedry wybierały chórzystę, który miał parodiować biskupa, prowadząc niektóre nabożeństwa i procesje religijne oraz zbierając pieniądze na wspólnotę.

Jaki związek miał żeton z Mikołajem i Bożym Narodzeniem?

Żetony biedniejsza ludność mogła wymieniać na żywność w okresie od 6 grudnia do Dnia Niewiniątek - 28 grudnia.

"Chociaż żetony można było wydawać w miejscowych sklepikach, ale także być może trzymano je również na pamiątkę" - powiedział archeolog Angus Wainwright z angielskiego National Trust w rozmowie z "The Guardian".

Moneta ma związek nie tylko ze średniowieczną Anglią, ale także ze świętami Bożego Narodzenia
Moneta ma związek nie tylko ze średniowieczną Anglią, ale także ze świętami Bożego Narodzenia 123RF/PICSEL

"Uważamy, że jeden z mieszkańców wioski Oxborough musiał odbyć długą podróż do Bury St Edmunds, około 40 km, aby zobaczyć świąteczne ceremonie w ogromnym kościele Abbey Church, gdzie mógł zdobyć token. Ponieważ był to jeden z największych budynków w Europie Zachodniej, dla kogoś z małej wioski musiało to być oszałamiające przeżycie" - powiedział Wainwright.

To odkrycie pokazuje, jak bogate mogło być życie kulturalne nawet najuboższych ludzi w średniowieczu. Monety Wilhelma Zdobywcy zostały wydane po jego koronacji w Boże Narodzenie, stąd zwyczaj ich rozdawania ubogim.

Ciekawostką jest również to, że okres Bożego Narodzenia był czasem zabawy i świętowania skierowanego do dzieci, gdzie to one wcielały się w rolę biskupa, a św. Mikołaj właśnie wtedy został patronem dzieci.

"Zbliżenia". Jerzy Bralczyk w szczerej rozmowie - „o sobie”, sukcesach, porażkach i miłościINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas