Wyjątkowy widok w Babiogórskim Parku Narodowym. „Tegoroczne maluchy”
Wilki od lat nie przestają fascynować wielbicieli dzikiej przyrody. Spora rzesza osób czuje przed nimi prawdziwy respekt. Wielu chciałoby poznać ich codzienne zwyczaje. Na szczęście dziś nie brakuje bezpiecznych sposobów, aby z łatwością przyjrzeć się ich przyzwyczajeniom. Z pomocą nadchodzi Babiogórski Park Narodowy, który z chęcią relacjonuje poczynania małych wilczków, zamieszkujących tamtejsze lasy.
Wataha wilków uchwycona została przez fotopułapki ustawione w Babiogórskim Parku Narodowym. Małe wilki, nie mając pojęcia, że są nagrywane, rozpoznawały teren, wprawiając tym samym w zachwyt internautów.
Wilczki na piątkę. Tegoroczne maluchy w dobrej kondycji w Naszym Parku
Niezwykłe nagranie z Babiogórskiego Parku Narodowego
Na nagraniu widać, jak wilki spacerują w pobliżu tzw. babrzyska, czyli podmokłego miejsca, w którym kąpieli zażywają najczęściej dziki lub jelenie. Służy ono również za wodopój lub miejsce, w którym leśne zwierzęta mogą się nieco ochłodzić.
Małe wilczki wydają się być w świetnym nastroju do zabawy.
Nie jest to jednak pierwszy raz, kiedy kamery nagrały wilczą codzienność. Internauci mogą śledzić ją już od dłuższego czasu. Wszystko za sprawą projektu "Z kamerą wśród zwierząt".
Zobacz również: Jak nie wybierać psa? Tak wyrządzisz krzywdę sobie i psu
Co robić, gdy spotkasz na szlaku wilka?
Bezpośrednie spotkanie z wilkiem należy do rzadkości. Zwierzęta te odczuwają bowiem naturalny strach przed ludźmi. Jeśli jednak podczas spaceru w lesie spotkasz wilka, który podchodzi zbyt blisko lub przygląda się zbyt długo, albo też poszczekuje lub warczy, podejmij natychmiastowe działanie. Lasy Państwowe radzą, jak zachować się w przypadku bezpośredniego kontaktu z drapieżnikiem:
- Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu.
- Pokrzykuj ostrym tonem lub zagwiżdż.
- Jeśli zwierzę nie reaguje i podchodzi bliżej, rzuć w niego przedmiotami, które masz w zasięgu ręki - najlepiej grudkami ziemi.
- Wycofaj się dopiero w momencie, w którym będziesz mieć pewność, że zwierzę jest odpowiednio daleko.
- Jeśli masz taką możliwość, zrób wilkowi zdjęcie i powiadom o zdarzeniu RDOŚ lub właściwe nadleśnictwo.
Pamiętajmy również, że wilki są w Polsce objęte ścisłą ochroną gatunkową. Populację wilka w naszym kraju szacuje się na około 2 tys. osobników.
Zobacz również: Ceny grzybów mają osiągnąć zaporową wysokość. Oto powód