Wystosowano apel do Radia TOK FM. Chodzi o Tomasza Lisa
33 osoby podpisały się pod listem otwartym do Radia TOK FM, w którym skrytykowano powrót Tomasza Lisa na antenę rozgłośni, zapowiedziany przez Jacka Żakowskiego. W gronie osób apelujących jest m.in. reżyserka Agnieszka Holland, radna Warszawy Agata Diduszko-Zyglewska, reportażystka Katarzyna Surmiak-Domańska czy pisarka Sylwia Chutnik. Mają nadzieję, że na antenie radia pojawi się znowu Renata Kim.
Tomasz Lis w ogniu krytyki
W ubiegły piątek Jacek Żakowski w porannej audycji Radia TOK FM stwierdził, że wspólnie z Wiesławem Władyką uważają iż Tomasz Lis może już wrócić do prowadzenia swojej audycji. Myśl uzasadnił wyjaśnieniami, które zostały przez niego przedstawione w rozmowie z Agnieszką Wiśniewską. Konwersację opublikowano kilka dni wcześniej na portalu "Krytyki Politycznej".
Żakowski twierdzi, że jak dotąd nie potwierdziły się żadne zarzuty stawiane względem Tomasza Lisa w redakcji "Newsweeka", prócz kontrowersyjnych żartów. Zaznaczył też, że po publikacji wywiadu z Lisem poinformowano o postępowaniu Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sprawie traktowaniu pracowników redakcji "Newsweeka", podczas gdy naczelnym był Tomasz Lis.
Postanowiliśmy więc, że zanim Tomasz Lis wróci do naszych piątkowych poranków, odczekamy jeszcze dwa tygodnie, by ci, którzy znają publicznie nieujawnione fakty w tej sprawie, mogli je ogłosić. Tak jak wcześniej apelowało Towarzystwo Dziennikarskie.
Z jego wypowiedzią nie zgadza się spora część odbiorów, dlatego też wystosowano otwarty list przeciwko powrotowi Lisa. Zaprotestowały 33 osoby.
- Uważamy takie postawienie sprawy za oburzające - napisały w odpowiedzi na zapowiedź końca zawieszenia Lisa w audycji Żakowskiego.
Przyjęcie, jako wystarczających i rozstrzygających argumentów, wyjaśnień samego redaktora Lisa w jego własnej sprawie jest naszym zdaniem nieetyczne - zwłaszcza że po publikacji wywiadu z nim pojawiły się w mediach informacje podważające prawdziwość niektórych twierdzeń z owego wywiadu. "Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie Tomasza Lisa w portalu WP.pl z 4 października 2022 czy Oświadczenie w sprawie nieprawdziwych informacji podanych przez Tomasza Lisa w wywiadzie dla Krytyki Politycznej 3.10.2022 Szymona Jadczaka".
Protestujący wyjaśniają również, że Żakowski "korzystając ze swojej pozycji dziennikarza obecnego w popularnych mediach (...) i ignorując trwające postępowanie, wydaje publiczny wyrok uniewinniający".
Wyjaśnianie spraw dotyczących podejrzenia mobbingu, molestowania i wszelkich innych rodzajów przemocy musi toczyć się zgodnie z przyjętymi procedurami, które umożliwiają zważenie racji obu stron. Udzielenie wywiadu przez osobę podejrzewaną o naruszenie prawa nie jest taką procedurą i nie stanowi wyjaśnienia sprawy. Dlatego oczekujemy, że zgodnie z zapowiedzią zawieszenie obecności redaktora Tomasza Lisa w Poranku TOK.FM potrwa do czasu realnego wyjaśnienia sprawy, tzn. zakończenia postępowania wyjaśniającego w prokuraturze. Mamy też nadzieję, że usłyszymy na antenie (od lipca niesłyszany) głos redaktor Renaty Kim sygnalistki w tej sprawie i wybitnej dziennikarki. Radio, które ceni równość, transparentność i prawo pracy powinno dawać przestrzeń także sygnalistkom i sygnalistom.
Jak podaje portal Wirtualne Media, pod listem podpisały się 33 osoby: Elżbieta Korolczuk, Agnieszka Graff, Agata Diduszko-Zyglewska, Agnieszka Holland, Magdalena Środa, Monika Płatek, Katarzyna Kasia, Inga Iwasiów, Kacper Pobłocki, Małgorzata Fuszara, Ewa Majewska, Stanisław Obirek, Karolina Wigura, Katarzyna Surmiak-Domańska, Sylwia Chutnik, Justyna Dąbrowska, Alicja Długołęcka, Adam Leszczyński, Kinga Dunin, Ewa Graczyk, Agnieszka Błońska, Karolina Kędziora, Bożena Przyłuska, Agula Swoboda, Ewa Rogala, Aleksandra Knapik-Gauza, Katarzyna Gauza, Paulina Januszewska, Magdalena Staroszczyk, Rafał Majka, Agnieszka Błońska, Dorota Łoboda i Joanna Keszka.
Co dalej z Tomaszem Lisem?
Wciąż nie wiadomo, czy Lis wróci do prowadzenia audycji Żakowskiego.
Nie mamy do przekazania komentarza na ten temat. Możemy jedynie powiedzieć, że na początek tego tygodnia zaplanowane zostało spotkanie redaktor naczelnej Radia TOK FM z Jackiem Żakowskim w tej sprawie.
Potwierdziły się też informacje, że Żakowski spotkał się z redaktor naczelną radia Kamilą Ceran.
- Nie mam nic do powiedzenia - napisał Ceran po spotkaniu.
Tomasz Lis, wraz z Władysławem Władyką i niedawno zmarłym Tomaszem Wołkiem, od prawie 20 lat prowadzili cotygodniową audycję Jacka Żakowskiego w TOK FM. Lis zniknął z niej z początkiem lipca br., po tym jak Wirtualna Polska obszernie opisała zarzuty dziennikarzy "Newsweek Polska" o niestosownych zachowaniach Lisa, porównywanych do mobbingu. W związku z tą sytuacją, kierownictwo Radia TOK FM, w porozumieniu z Jackiem Żakowskim, zdecydowało o tymczasowym wstrzymaniu wystąpień Tomasza Lisa w piątkowym programie.