Reklama

Z owadów robi zombie, rośnie u nas. Grzyb z "The Last of Us" to jego kuzyn

W ostatnich dniach coraz więcej widzów zyskuje serial “The Last of Us", opowiadający o świecie po apokalipsie zombie. W produkcji HBO przyczyną katastrofy jest grzyb, który naprawdę istnieje. Spokrewniony z nim gatunek można spotkać w Polsce.

"The Last of Us" to jeden z najnowszych hitów HBO. Fabuła serialu jest adaptacją i rozwinięciem historii z gry komputerowej o tej samej nazwie, która od wielu lat ma rzesze fanów na całym świecie. 

Obraz, w którym główne role grają Pedro Pascal i Bella Ramsey, zyskuje pochlebne opinie krytyków i pozytywne recenzje widzów. Stworzenie ekranowej adaptacji gry tak, aby nie narazić się na gromy ze strony graczy to nie lada wyczyn.

Ciekawostką jest jeden z elementów historii opowiedzianej w serialu. Fabuła osadzona jest w niedalekiej przyszłości, w świecie zniszczonym przez apokalipsę zombie, wywołanej przez pewien nietypowy rodzaj grzyba. 

Reklama

Twórcy historii, aby trafić do wyobraźni graczy i widzów, posłużyli się istniejącym naprawdę okazem. To Ophiocordyceps w Polsce nazywany maczużniczkiem (kiedyś zaliczany do maczużników). Rodzaj ten obejmuje 140 gatunków pasożytniczych grzybów, żerujących na owadach, mrówkach, błonkówkach czy pająkach.

Przeczytaj także: Kordyceps chiński. Grzyb o wyjątkowych właściwościach

Charakterystycznym i lekko przerażającym sposobu funkcjonowania Ophiocordyceps jest rozrost w ciele żywiciela i zastępowanie jego tkanek przez tkanki grzybki. Ostatecznie żywiciel staje się tylko fizyczną powłoką i umiera, a z jego głowy wyrasta zarodnik, przypominający kształtem maczugę. Niekiedy jest ona wielkości ciała owada, w którym zasiedlił się grzyb.

Większość przedstawicieli rodzaju Ophiocordyceps żyje w Azji. Ale na fali popularności serialu, internauci z Polski od razu odkopali post Lasów Państwowych sprzed kilku lat, w którym Nadleśnictwo Baligród informowało, że jeden gatunek spotkać można i u nas. 

Przeczytaj także: Przerażający cud natury. Grzyb, który potrafi zmienić w zombie

"Kojarzycie grzyba, który zamienia mrówki w "zombie"? W Polsce spotkamy jego nie mniej ciekawego kuzyna Ophiocordyceps ditmarii pasożytuje na błonkówkach - infekuje, rozwija się w ciele ofiary, a po jej śmierci wyrasta (np. z głowy) by uwolnić zarodniki" - czytamy w poście.

Dalej prowadzący profil wyjaśniają, iż nieporozumienia w nazewnictwie grzyba wynikają z tego, że według polskiej nomenklatury jest to właśnie maczużnik, czyli rodzaj Cordyceps, "do którego w przeszłości zaliczano też wspomnianego w tweecie O. ditmarii." - wyjaśniają. "W wyniku badań molekularnych wyodrębniono nową rodzinę i w jej obrębie nowy rodzaj - Ophiocordyceps", ten w polskiej wersji występuje jako maczużniczek.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama