Za oknem ciepło, a kaloryfer wciąż grzeje? Kiedy kończy się sezon grzewczy?

Jesienią każdego roku miliony Polaków zadają sobie pytanie, kiedy wreszcie ich kaloryfery zrobią się ciepłe, natomiast wiosną, gdy temperatura za oknem wynosi ponad 20 stopni, zastanawiamy się, dlaczego grzejniki nadal są gorące. Zatem, kiedy zaczyna się i kończy sezon grzewczy? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna.

Kiedy w Polsce kończy się sezon grzewczy?
Kiedy w Polsce kończy się sezon grzewczy?123RF/PICSEL

Kiedy w Polsce zaczyna się sezon grzewczy?

Zacznijmy od wyjaśnienia, kiedy w Polsce rozpoczyna się sezon grzewczy. Otóż według Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 r. sezon grzewczy to "okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów".

Z rozporządzenia ministra infrastruktury wynika, że centralne ogrzewanie powinno zostać włączone w momencie, gdy temperatura w budynkach mieszkaniowych osiągnie 20 st. C.- mowa o pokojach, oraz 24 st. C. w łazienkach. Takie wytyczne mają stanowić punkt odniesienia m.in. dla wspólnoty mieszkaniowej i administracji danego budynku,

Należy jednak zaznaczyć, że żadne przepisy nie wskazują konkretnej daty na rozpoczęcie sezonu grzewczego. Nie przewidziano również konkretnej daty zakończenia sezonu grzewczego.

Zakończenie sezonu grzewczego w dużej mierze zależy od warunków atmosferycznych
Zakończenie sezonu grzewczego w dużej mierze zależy od warunków atmosferycznychPiotr KamionkaEast News

Kiedy kończy się sezon grzewczy?

W praktyce rozpoczęcie sezonu grzewczego przypada zazwyczaj na przełom września i października, natomiast jego koniec na kwiecień. Jednak decyzję o rozpoczęciu sezonu grzewczego jak i o jego zakończeniu w danym bloku podejmuje dana wspólnota mieszkaniowa lub zarządca i administracja budynku, składając do elektrociepłowni odpowiedni wniosek.

Zatem zakończenie sezonu grzewczego w dużej mierze zależy od warunków atmosferycznych. Jeśli temperatura powietrza na zewnątrz przez dłuższy czas utrzymuje się na odpowiednio wysokim poziomie, zapewniającym komfort termiczny, to wówczas wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie decydują się na odłączenie dopływu ciepła.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas