Zastanów się, zanim przyniesiesz do domu. Duże ryzyko dla kota
Oprac.: Joanna Leśniak
Jemioła na święta to popularny akcent wśród domowych dekoracji bożonarodzeniowych. Nasi przodkowie przypisywali jej magiczne właściwości, mające chronić mieszkanie i domowników przed najróżniejszymi nieszczęściami. Nad zwyczajem wieszania jemioły w domu dwa razy muszą zastanowić się jednak opiekunowie zwierząt domowych. Czy jemioła jest trująca dla kota? Sprawdź, by nic nie zakłóciło radosnego świętowania.
Spis treści:
Świąteczne rośliny trujące dla kota
Niektórzy naprawdę idą na całość, dekorując dom najróżniejszymi gadżetami. Mowa nie tylko o choince, ale też światełkach, świeczkach, stroikach... Wśród ozdób niebezpiecznych dla kota nie można pominąć też roślinnych akcentów, które mogą sprawić, że beztroskie świętowanie zamieni się w męczarnię dla mruczka, wymagającą pilnej wizyty u weterynarza.
Jakie świąteczne rośliny są trujące dla kota? Niebezpieczne są żywe choinki, które wydzielają szkodzącą zdrowiu mruczków żywicę (szczególnie ryzykowne są sosny, jodły oraz cisy). Lepiej zrezygnować z ustawienia na parapecie wilczomlecza nadobnego, znanego szerzej jako gwiazda betlejemska. Źle może skończyć się kontakt kota z cyklamenem, zwartnicą i dekoracjami zrobionymi z ostrokrzewu kolczastego.
Czy jemioła jest trująca dla kota?
A co z niezaprzeczalnym symbolem Bożego Narodzenia? Według starodawnych tradycji jemioła na święta przyniesiona do domu nie wcześniej niż z wigilię sprowadza dostatek i ochronę przed pechem, żywiołami, a nawet źle życzącymi nam ludźmi.
Nie można jednak zapomnieć o trujących właściwościach jemioły. Toksyny zawarte są w każdej części charakterystycznej rośliny — w liściach, łodygach i białych jagodach. Przypadkowe spożycie, nawet niewielkich ilości, jest niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt domowych.
Co się stanie, jeśli kot zje jemiołę?
Do tej sytuacji może dojść nawet w momencie, gdy wydaje się nam, że powiesiliśmy ją w miejscu, do którego mruczek nie będzie mieć dostępu. Zielone części roślin są dla kotów niezwykle kuszące, przez co pojawia się w nich duża determinacja i chęć podgryzania roślin. Białe jagody mogą niezauważenie spaść z dekoracyjnego bukietu i nawet nie zauważymy, kiedy nasz podopieczny rozpocznie degustację lub zabawę, podczas której może dojść do rozgryzienia owocu.
Dlaczego jemioła jest niebezpieczna dla kota? Jej spożycie wywołuje szereg niebezpiecznych dla zdrowia i życia objawów. Pojawią się bóle brzucha, ślinotok, nudności i biegunka. Może dojść także do spowolnienia pracy serca i drgawek. Pilna wizyta u weterynarza okaże się nieodzowna. Jednocześnie musisz pamiętać, że w świąteczne dni dostęp do specjalistów jest utrudniony.
Polecamy: