Zauważyłeś siatki w lesie? To nie przypadek. Pełnią ważną funkcję

Wędrując po lesie, można się natknąć na wiele oznaczeń stosowanych przez leśników. Nie wszystkie są dla nas czytelne, ale pełnią ważną funkcję. Obecnie w lasach widać siatki porozwieszane między bukami. Jak się okazuje, wszystko to w trosce o przyszłe pokolenia lasów. Do czego służą?

Sporych rozmiarów siatki pokrywają podłoże między drzewami, a wielu zastanawia się, jaki jest tego cel
Sporych rozmiarów siatki pokrywają podłoże między drzewami, a wielu zastanawia się, jaki jest tego celfacebook.com/LasyPanstwowe123RF/PICSEL

Leśnicy rozpoczęli zbiory bukwi

Jednym z ich zadań jest np. rozwieszanie siatek między bukami. Spacerując po lesie, można się na nie natknąć. Sporych rozmiarów płachty pokrywają podłoże między drzewami, a wielu zastanawia się, jaki jest tego cel.

Leśnicy wyjaśniają, że za pomocą siatek jesienią są zbierane nasiona buka, czyli tzw. bukiew. Są one rozwieszane w miejscach, które wyróżniają się jakością hodowlaną. "Siatki wywiesza się wyłącznie w lasach, w których rosną drzewa wykazujące doskonałą zdrowotność i najlepsze cechy pokroju. Tak wyselekcjonowane drzewa często można znaleźć w tzw. GDN-ach, czyli Gospodarczych Drzewostanach Nasiennych" - czytamy w facebookowym poście Lasów Państwowych.

Lasy Państwowe regularnie dzielą się z internautami informacjami dotyczącymi zwierząt, roślin oraz grzybów
Lasy Państwowe regularnie dzielą się z internautami informacjami dotyczącymi zwierząt, roślin oraz grzybów123RF/PICSEL

Dlaczego leśnicy wieszają siatki między bukami?

Bukiew to trójgraniasty, brązowy orzech. Może być pojedynczy, ale zdarza się, że występują 2-3 sztuki w zdrewniałej okrywie. Owoce buka są wykorzystywane do dalszej uprawy tego drzewa. Rozłożona na ziemi siatka z drobnymi oczkami ułatwia ich zbieranie.

Jak podkreślają leśnicy, nasiona najczęściej są dostarczane do szkółek leśnych. Po upływie roku lub dwóch lat są już pod postacią sadzonek gotowych do zalesień oraz odnowień. "Leśnikom zależy na tym, aby przyszłe pokolenia lasów powstawały z najlepszych jakościowo nasion, będących potomstwem najzdrowszych i «najsilniejszych» drzew. Ta wrodzona odporność jest szczególnie ważna w obliczu postępujących zmian klimatu i roli, jaką odgrywają lasy w ich łagodzeniu" - przekazały Lasy Państwowe.

***

"Zbliżenia": Agata Młynarska o początkach pracy w telewizji i o tym, jak terapia zmieniła jej życieINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas