Reklama

"Źle oddajecie mocz". Lekarz tłumaczy mężczyznom, jak należy sikać

Wydawałoby się, że w temacie potrzeb fizjologicznych powiedziano już dosłownie wszystko, więc nie ma sensu pochylać się nad czynnościami, które wykonuje każdy człowiek na świecie. Jednak jak się okazuje – naukowcy mają zastrzeżenia co do pozycji oddawania moczu przez mężczyzn i sugerują, że lepiej robić to na siedząco.

Zaskakujące wyniki ankiety na temat sposobu oddawania moczu...

Brytyjski chirurg urologiczny, dr Gerald Collins ze szpitala w Cheshire przeprowadził ankietę, która dotyczyła techniki oddawania moczu przez mężczyzn. W badaniu wzięło udział 7 tysięcy panów z 13 krajów.

Ankietowanym mężczyznom zadano pytanie, czy oddając mocz, stoją, czy może siadają na sedesie. Doktor Gerald Collins podzielił się wynikami swojego badania, z których wynika m.in., że 40 proc. Niemców zawsze sika na siedząco - w porównaniu z zaledwie 9 proc. Brytyjczyków i 10 proc. Amerykanów - czytamy na łamach serwisu internetowego DailyMail.

Reklama

Czytaj także: Jakiego koloru powinien być mocz? Co jego barwa mówi o naszym zdrowiu?

Oddawanie moczu na siedząco jest zdrowsze

Urolog jest zdania, że siadanie na sedesie jest prawdopodobnie najskuteczniejszym sposobem oddawania moczu, ponieważ naukowcy z Holandii odkryli w 2014 r., że pozycja siedząca ułatwia szybsze i pełniejsze opróżnianie pęcherza.

Oddając mocz w pozycji siedzącej mięśnie miednicy i kręgosłupa rozluźniają się, co ma sprzyjać oddawaniu moczu. Natomiast stojąc, napięcie mięśni może prowadzić do tego, że nie cały mocz opuszcza pęcherz. - twierdzą z kolei naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Leiden.

Ponadto badanie mówi, że siedzenie podczas wspomnianej czynności, jest szczególnie korzystne dla osób z problemami z dolnymi drogami moczowymi i powiększoną prostatą, a obie dolegliwości mogą się pogarszać u mężczyzn wraz z wiekiem - informuje DailyMail.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mężczyźni | oddawanie moczu | badania | medycyna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy