"Źle oddajecie mocz". Lekarz tłumaczy mężczyznom, jak należy sikać

Wydawałoby się, że w temacie potrzeb fizjologicznych powiedziano już dosłownie wszystko, więc nie ma sensu pochylać się nad czynnościami, które wykonuje każdy człowiek na świecie. Jednak jak się okazuje – naukowcy mają zastrzeżenia co do pozycji oddawania moczu przez mężczyzn i sugerują, że lepiej robić to na siedząco.

Brytyjski chirurg urologiczny, dr Gerald Collins twierdzi, że zdrowiej jest oddawać mocz na siedząco
Brytyjski chirurg urologiczny, dr Gerald Collins twierdzi, że zdrowiej jest oddawać mocz na siedząco123RF/PICSEL

Zaskakujące wyniki ankiety na temat sposobu oddawania moczu...

Brytyjski chirurg urologiczny, dr Gerald Collins ze szpitala w Cheshire przeprowadził ankietę, która dotyczyła techniki oddawania moczu przez mężczyzn. W badaniu wzięło udział 7 tysięcy panów z 13 krajów.

Ankietowanym mężczyznom zadano pytanie, czy oddając mocz, stoją, czy może siadają na sedesie. Doktor Gerald Collins podzielił się wynikami swojego badania, z których wynika m.in., że 40 proc. Niemców zawsze sika na siedząco - w porównaniu z zaledwie 9 proc. Brytyjczyków i 10 proc. Amerykanów - czytamy na łamach serwisu internetowego DailyMail.

Oddawanie moczu na siedząco siedzenie jest szczególnie korzystne dla mężczyzn z problemami z dolnymi drogami moczowymi i powiększoną prostatą
Oddawanie moczu na siedząco siedzenie jest szczególnie korzystne dla mężczyzn z problemami z dolnymi drogami moczowymi i powiększoną prostatą123RF/PICSEL

Oddawanie moczu na siedząco jest zdrowsze

Urolog jest zdania, że siadanie na sedesie jest prawdopodobnie najskuteczniejszym sposobem oddawania moczu, ponieważ naukowcy z Holandii odkryli w 2014 r., że pozycja siedząca ułatwia szybsze i pełniejsze opróżnianie pęcherza.

Oddając mocz w pozycji siedzącej mięśnie miednicy i kręgosłupa rozluźniają się, co ma sprzyjać oddawaniu moczu. Natomiast stojąc, napięcie mięśni może prowadzić do tego, że nie cały mocz opuszcza pęcherz. - twierdzą z kolei naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Leiden.

Częste oddawanie moczu może być objawem przerostu prostaty
Częste oddawanie moczu może być objawem przerostu prostaty123RF/PICSEL

Ponadto badanie mówi, że siedzenie podczas wspomnianej czynności, jest szczególnie korzystne dla osób z problemami z dolnymi drogami moczowymi i powiększoną prostatą, a obie dolegliwości mogą się pogarszać u mężczyzn wraz z wiekiem - informuje DailyMail.

"Zbliżenia". Barbara Kurdej-Szatan o Straży Granicznej, hejcie, boreliozie i nowych premierach filmowychINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas