Złożenie wniosku o wdowią rentę będzie łatwiejsze? ZUS apeluje do seniorów
Oprac.: Łukasz Piątek
Od 1 stycznia br. można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, a dzięki temu świadczeniu seniorzy, którzy stracili małżonków, mogą otrzymać wsparcie finansowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że pracownicy ZUS pomagają w wypełnieniu niezbędnych formularzy.
Czym jest renta wdowia?
Nowe przepisy ws. renty wdowiej umożliwiają pobieranie od 1 lipca 2025 r. renty rodzinnej po zmarłym małżonku i jednocześnie własnego świadczenia emerytalnego lub rentowego zgodnie z dokonanym przez wdowę lub wdowca wyborem. W związku z tym istnieje możliwość wypłaty odpowiednio 100 proc. renty rodzinnej oraz 15 proc. własnego świadczenia, albo 100 proc. własnego świadczenia oraz 15 proc. renty rodzinnej - informuje oficjalny Serwis Rzeczypospolitej Polskiej.
Od 1 stycznia 2027 r. wysokość drugiego świadczenia wypłacanego w ramach renty wdowiej zostanie podwyższona do 25 proc. Łączna suma obu świadczeń nie może przekroczyć trzykrotnej wysokości najniższej emerytury, czyli obecnie 5 342,88 zł brutto. Jeśli suma świadczeń przekroczy tę kwotę, świadczenia ustalone w zbiegu zostaną pomniejszone o kwotę przekroczenia - wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Co jest potrzebne do złożenia wniosku o wdowią rentę?
Wniosek o rentę wdowią można złożyć na formularzu ERWD w dowolnej placówce ZUS lub przesłać pocztą. Istnieje również możliwość złożenia wniosku elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS.
ZUS na swojej stronie przypomina, że zanim złożymy wniosek o świadczenie, powinniśmy sprawdzić, czy posiadamy prawo o dwóch świadczeń: własnego, np. emerytury lub renty oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku.
"Jeżeli masz prawo tylko do jednego świadczenia, a spełniasz warunki, aby otrzymać drugie, najpierw złóż wniosek o drugie świadczenie" - informuje ZUS.
We wniosku ERWD należy zaznaczyć jeden z wariantów, na który się decydujemy - wypłata 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia albo 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej. Natomiast trzecia opcja to: 100 proc. wyższego świadczenia i 15 proc. drugiego.
Ponadto wniosek o rentę wdowią można złożyć w momencie, gdy prawo do drugiego świadczenia jest w trakcie ustalania. "Chodzi na przykład o sytuację, gdy pobierasz własną emeryturę i masz złożony wniosek do ZUS o rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku" - wskazuje ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje na swojej stronie, że jeśli zechcemy złożyć wniosek o świadczenie w wybranej placówce ZUS, wówczas możemy liczyć na pomoc pracowników podczas wypełniania niezbędnych dokumentów.
W związku z tym należy przygotować m.in. numer PESEL, posiadać informację o dacie śmierci małżonka, po którym przysługuje renta rodzinna, a także niezbędne dane ws. wspólności małżeńskiej, czyli w tym przypadku mowa o ewentualnym, wspólnym prowadzeniu gospodarstwa domowego.
"Na wizytę w placówce ZUS weź ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport, możesz też okazać e-Dowód dostępny w aplikacji mObywatel). Pracownik ZUS potwierdzi Twoją tożsamość i sprawdzi dane adresowe. Podaj też numer rachunku bankowego, na który mamy wypłacać świadczenie. Jeżeli do tej pory ZUS wypłacał Ci świadczenie za pośrednictwem poczty, możesz pozostać przy tym sposobie lub zmienić sposób wypłaty świadczeń na rachunek bankowy" - przypomina ZUS.