Reklama

Zmiany na liście zwolnionych z abonamentu RTV. Kto nie musi płacić?

Płacenie abonamentu RTV jest obowiązkowe, ale niektóre osoby są zwolnione z opłat. Okazuje się, że na liście osób, które nie muszą płacić, mogło dojść do pewnych zmian. Wszystko to za sprawą waloryzacji emerytur. O co dokładnie chodzi?

Abonament RTV. Kto jest zwolniony?

W 2022 roku miesięczna opłata abonamentowa za używanie odbiornika radiofonicznego wynosi 7,50 zł, a za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego wynosi 24,50 zł. W momencie wnoszenia opłat za okres dłuższy niż jeden miesiąc kwoty są nieco niższe.

Przewidziano jednak zwolnienia od opłat abonamentowych. Mogą z nich skorzystać m.in. osoby, które ukończyły 75. rok życia oraz te, które mają 60 lat i uzyskują emeryturę nieprzekraczającą miesięcznie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku ogłaszanego przez prezesa GUS. Opłat nie muszą wnosić także weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, a także osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej oraz bezrobotni.

Reklama

By skorzystać ze zwolnienia, należy w placówce Poczty Polskiej przedstawić dokumenty poświadczające uprawnienie do niepłacenia abonamentu RTV oraz złożyć oświadczenie o spełnieniu wymaganych warunków.

Zwolnienie z opłat abonamentowych obowiązuje od pierwszego dnia następnego miesiąca. Trzeba jedna pamiętać, że odbiorniki muszą być zarejestrowane na osobę korzystającą z możliwości zwolnienia z płacenia abonamentu RTV.

Zmiany w płatnościach abonamentu RTV

Zmiany w płatnościach abonamentu RTV dotyczą osób, które mogą skorzystać ze zwolnienia ze względu na ukończony 60. rok życia i otrzymywanie emerytury, która nie przekracza miesięcznie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym. Wszystko to przez waloryzację emerytur.

W 2021 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wynosiło 5662,53 zł brutto. Połowa tej kwoty to 2831,27 zł. Dokładnie takiej emerytury lub niższej dotyczy warunek zwolnienia. W zeszłym roku emeryci, którzy skończyli 60 lat, mogli skorzystać z niepłacenia, gdy ich emerytura była niższa niż 2583,74 zł brutto. W związku z tym warto sprawdzić, czy po tegorocznej waloryzacji emerytura nadal upoważnia do zwolnienia z opłat abonamentowych.

***

Zobacz także:

Wakacje kredytowe: Kto i na jakich zasadach może z nich skorzystać?

Oto najwyższa emerytura w Polsce. Kwota zwala z nóg

Sprawdź, nim wyjedziesz na wakacje. GIS ostrzega!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament rtv | waloryzacja rent i emerytur
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy