Reklama

Reklama

Pieniądze nie tylko na węgiel. Do czego jeszcze dopłaci rząd?

Trwa nabór wniosków o wypłatę dodatku węglowego, czyli wsparcia finansowego, skierowanego do osób opalających gospodarstwa domowe węglem. Nie jest to jednak jedyna forma pomocy oferowana przez rząd. Z jakich jeszcze dotacji można skorzystać? Jaka jest ich wysokość i komu przysługują? Wyjaśniamy.

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie ceny węgla znacząco wzrosły. Aby zapewnić Polakom bezpieczeństwo energetyczne w czasie nadchodzącej zimy, rząd postanowił wprowadzić tzw. dodatek węglowy. Wnioski o wypłatę środków można już składać - będą one przyjmowane do 30 listopada 2022 r. 

Dla kogo przeznaczony jest dodatek węglowy?

W obliczu galopującej inflacji oraz podwyżek cen węgla wprowadzono jednorazowe rekompensaty w postaci dodatku węglowego. Stanowi on dotację do zakupu dowolnego paliwa stałego, składającego się z węgla kamiennego w min. 85 proc. Przysługuje więc wszystkim osobom fizycznym ogrzewającym gospodarstwo domowe kotłem węglowym, kominkiem, piecem kaflowym, piecokuchnią, kozą itp. 

Reklama

Warunkiem koniecznym jest jednak dokonanie wpisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Termin złożenia deklaracji minął 30 czerwca bieżącego roku. 

Jednorazowa dotacja wynosi 3000 zł. 

Czytaj również: Nowa ulga dla seniorów. Nie każdy z niej skorzysta

Nie tylko dodatek węglowy. Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Wiele osób zwraca uwagę, że wysokość dotacji jest nieadekwatna do aktualnych cen opału. W wielu skupach za 3000 zł nie można kupić nawet 1 tony węgla, a do ogrzewania domu przez cały sezon jesienno- zimowy potrzeba ich przynajmniej kilku. 

Dobrą wiadomością dla części osób jest możliwość otrzymania dodatkowych pieniędzy w postaci dodatku osłonowego.  Stanowi on element Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej i jest formą wsparcia skierowaną do osób najuboższych, które ucierpiały na skutek znacznej podwyżki cen energii oraz żywności.

Przysługuje on zarówno osobom samotnym, jak kilkuosobowym gospodarstwom domowym, których dochody nie przekraczają progu 2100 zł (w przypadku gospodarstwa jednoosobowego) oraz 1500 zł na osobę w przypadku rodziny. 

Ile wynosi dodatek osłonowy? Ile pieniędzy można otrzymać?

Pieniądze będą wypłacane jednorazowo, jak zapowiada rząd jedynie w 2022 r. Wysokość dodatku osłonowego wynosi 500 zł w przypadku osób mieszkających samotnie. Rodziny mogą liczyć na większe wsparcie. Będzie to:

  • max. 750 zł na gospodarstwo 2-3 osobowe,
  • max. 1062,50 zł w gospodarstwie 4-5 osobowym,
  • max. 1437,50 zł w przypadku rodzin składających się w 6 lub więcej osób

przy założeniu, że zostało spełnione kryterium dochodowe. Dokładna kwota zapomogi uzależniona jest od rodzaju źródła ciepła

Osoby, których zarobki mieszczą się w ustalonym limicie, a do tego ogrzewają dom węglem mogą więc liczyć na większy zastrzyk gotówki. Maksymalna wartość dodatków, które otrzymają wyniesie bowiem 4437,50 zł.

Natomiast osoby samotne, którym przysługuje dodatek osłonowy w wysokości 500 zł, mogą liczyć na wsparcie finansowe w łącznej wysokości 3500 zł. 

Dopłaty do innych źródeł ciepła. Ile wyniosą?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada, że na jednorazowe dotacje do zakupu opału mogą liczyć nie tylko osoby ogrzewające dom węglem. W planach są wypłaty dla:

  • gospodarstw domowych ogrzewanych pelletem i biomasą  - 3000 zł,
  • gospodarstw domowych ogrzewanych drewnem - 1000 zł,
  • gospodarstw domowych ogrzewanych gazem - 500 zł,
  • gospodarstw domowych ogrzewanych olejem opałowym - 2000 zł

Czytaj również:

Zniżki dla emerytów. Z jakich ulg mogą skorzystać seniorzy w Polsce?

9 zł za cukier - trwa cenowe szaleństwo

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dodatek węglowy | dofinansowania

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy