Zmień jeden nawyk. Możesz opóźnić demencję nawet o 5 lat

Średnia długość życia w Polsce i w Europie wciąż się wydłuża. Ma na to wpływ coraz lepsza opieka medyczna i większa świadomość dotycząca zdrowego stylu życia. Coraz częściej zaczynamy dbać o zbilansowane posiłki i aktywność fizyczną. Wciąż jednak zapominamy o aspektach psychologicznych, które mogą na dłużej zapewnić sprawność mózgu. Okazuje się, że zmiana prostego nawyku może opóźnić demencję i inne choroby neurodegradacyjne nawet o kilka lat.

Częste kontakty społeczne nie tylko poprawiają nastrój i chronią przed depresją, ale mogą znacznie opóźnić demencję
Częste kontakty społeczne nie tylko poprawiają nastrój i chronią przed depresją, ale mogą znacznie opóźnić demencję123RF/PICSEL

Relacje międzyludzkie chronią przed demencją - nowe odkrycie naukowców

Naukowcy z Rush University przeprowadzili badanie na grupie prawie 2 tys. osób, które miały średnio 80 lat i które na początku badań nie wykazywały żadnych objawów demencji. Przez kilka kolejnych lat oceniano ich zdolności poznawcze. Badani wypełniali też ankiety dotyczące ich aktywności społecznej. Mieli określić częstotliwość spotkań z rodziną i przyjaciółmi, udziału w wyjazdach i wydarzeniach kulturalnych, a także wizyt w restauracjach i miejscach kultury. Po kilku latach badań u ponad 500 osób rozwinęła się demencja, a blisko 700 osób wykazywały łagodne zaburzenia poznawcze.

Wyniki pokazały, że osoby aktywne społecznie i regularnie wychodzące z domu, np. do kina, teatru czy restauracji zapadały na demencję średnio 5 lat później niż osoby samotne czy odizolowane od zewnętrznego świata. Według szacunków ryzyko chorób neurodegradacyjnych jest aż o 38 proc. niższe u osób, które mogą się pochwalić bardziej aktywnym życiem towarzyskim. Z kolei opóźnienie demencji o 5 lat wiąże się z życiem dłuższym średnio o 3 lata.

Jak kontakty społeczne wpływają na mózg?

Naukowcy nie są w stanie dokładnie określić, czym polega "mechanizm obronny" mózgu związany z kontaktami społecznymi. Współautor badania, dr Brayan James, zauważa, że wszelkie interakcje, rozmowy wymagają aktywnego przetwarzania informacji, co jest stymulujące dla mózgu. W efekcie neurony są pobudzone, a ich połączenia niejako przyzwyczajone do stałego przesyłania sygnałów. Naukowcy zajmujący się długowiecznością sygnalizują też, że głębokie więzi i wartościowe relacje z innymi ludźmi znacznie poprawiają nastrój, obniżają poziom stresu i zmniejszają ryzyko depresji oraz stanów lękowych.

Zapominanie słów i niedawnych wydarzeń, problemy z orientacją czy drażliwość mogą być objawem początków demencji
Zapominanie słów i niedawnych wydarzeń, problemy z orientacją czy drażliwość mogą być objawem początków demencji123RF/PICSEL

Czym są choroby neurodegradacyjne i jak się objawiają?

Choroby neurodegradacyjne to schorzenia, które rozwijają się na skutek zwyrodnienia tkanki nerwowej w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Jest to proces nieodwracalny, a objawy są różne ze względu na miejsce, w którym powstało uszkodzenie neuronów. Najczęstsze choroby neurodegradacyjne to choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, choroba Huntingtona, stwardnienie zanikowe boczne czy rdzeniowy zanik mięśni. Za blisko 60 proc. przypadków demencji odpowiada alzheimer, a jego objawy to:

  • trudności ze znalezieniem odpowiednich słów; 
  • pogarszająca się pamięć krótkotrwała (problemy z przypomnieniem sobie nieodległych wydarzeń); 
  • problemy z koncentracją; 
  • nagłe zmiany zachowania, drażliwość, wahania nastrojów; 
  • dezorientacja, gubienie się w nawet znanych miejscach; 
  • trudności z liczeniem. 

Czytaj także: 

Źródło:

www.polsatnews.pl/wiadomosc/2025-02-16/to-moze-opoznic-demencje-nawet-o-5-lat-wystarczy-zmienic-ten-jeden-nawyk/

Urszula Szybowicz: Emocje odróżniają nas od innych istot i ja bym się ich nie bałaINTERIA.PL