Znajdziesz ją w wielu produktach. Jak guma guar wpływa na nasze zdrowie?

Z roku na rok zwiększa się świadomość społeczeństwa ws. zdrowego odżywiania. Częściej i dokładniej czytamy etykiety produktów, które trafiają do naszych koszyków podczas zakupów. Jednym z często spotykanych dodatków do żywności przetworzonej, jest oznaczona symbolem E412 guma guar. Czym jest taka substancja i jak wpływa na nasze zdrowie?

Czy spożywanie gumy guar jest bezpieczne dla zdrowia?
Czy spożywanie gumy guar jest bezpieczne dla zdrowia?123RF/PICSEL

Czym jest guma guar?

Guma guar to naturalna substancja, którą pozyskuje się z jednorocznej rośliny z rodziny bobowatych o łacińskiej nazwie Cyamopsis tetragonolobus. Guma guar, oznaczona symbolem E412, stosowana jest m.in. jako dodatek do żywności, charakteryzuje się właściwościami zagęszczającymi oraz stabilizującymi. Ok. 80 proc. światowej produkcji gumy guar pochodzi z Indii.

Guma guar to proszek o białym odcieniu, który bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Ta zagęszczająca substancja najczęściej dodawana jest do takich artykułów spożywczych jak m.in. lody, serki topione, dżemy czy napoje. Guma guar z powodzeniem wykorzystywana jest również w kosmetyce i farmacji.

Czy guma guar jest szkodliwa dla organizmu?

Wczytując się w etykiety produktów przetworzonych, często zastanawiamy się, co oznaczają konkretne symbole i czy są one szkodliwe dla naszego zdrowia. Rzecz jasna, chcąc zdrowo się odżywiać, powinniśmy sięgać przede wszystkim po artykuły nieprzetworzone.

Guma guar, oznaczona symbolem E412 może być substancją wspierającą m.in. trawienie, pobudzając pracę jelit. To jednak nie koniec zalet gumy guar, ponieważ jest ona pomocna w procesie odchudzania i kontrolowania apetytu.

"W wielu badaniach stwierdzono, że stosowanie gumy guar prowadzi do spadku poziomu cholesterolu całkowitego i szkodliwej frakcji LDL. W świetle tych danych Komisja Europejska wydała zgodę na stosowanie na opakowaniach żywności oświadczenia zdrowotnego w brzmieniu >>guma guar pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi<<. Może ono być zamieszczone na takiej żywności, z którą konsument spożyje w ciągu dnia, co najmniej 10 g gumy guar" - informuje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.

Guma guar znajduje się w wielu artykułach spożywczych
Guma guar znajduje się w wielu artykułach spożywczych123RF/PICSEL

Skutki uboczne spożywania gumy guar

Choć guma guar uznawana jest za bezpieczną, a w niektórych przypadkach nawet prozdrowotną substancję, to należy jednak pamiętać, że jej nadmierne spożywanie może mieć negatywne skutki dla organizmu.

Nadmiarowe spożycie gumy guar może skutkować problemami trawiennymi, doprowadzając do biegunek i wzdęć. Rzecz jasna, na tę substancję szczególnie powinny uważać osoby uczulone na gumę guar, ponieważ po jej spożyciu może dojść do reakcji alergicznej w postaci m.in. wysypki, problemów z oddychaniem czy obrzęku twarzy.

Ponadto guma guar może hamować wchłanianie się niektórych leków, zmniejszając ich efektywność.

Henryk Sawka o obawie przed AI: Prawdziwych twórców to nie dotyczyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas