Reklama

ZUS zmienia zasady w sprawie zwolnień lekarskich. Tak teraz będą wyglądały kontrole

Nieplanowana kontrola ZUS w trakcie odbywania zwolnienia lekarskiego mogła dotyczyć każdego pracownika. Nieobecność w domu w trakcie urlopu chorobowego mogła oznaczać spore problemy – utratę zasiłku lub konieczność jego zwrotu. Tymczasem zasady w sprawie zwolnień lekarskich uległy zmianom. Specjaliści mówią o „kontrowersyjnym posunięciu”.

Spore zmiany dotyczące L4. Jak teraz będzie wyglądać kontrola?

Do tej pory pracownik podczas zwolnienia lekarskiego musiał przebywać w miejscu swojego zamieszkania. W przypadku, gdy chciał leczyć się w innym miejscu, musiał poinformować o tym lekarza.

Z przekazaniem aktualnego adresu wiązała się również zmiana miejsca pobytu chorego w trakcie zwolnienia. Jeśli ten chciał odbywać rekonwalescencję gdzie indziej, musiał o tym fakcie poinformować pracodawcę oraz ZUS. Jeśli tego nie zrobił, a w tracie kontroli nie zastano go pod wskazanym adresem, osoby kontrolujące uznawały, iż zwolnienie zostało wykorzystane nieprawidłowo.

Teraz zasady uległy jednak sporym zmianom.

Zobacz również: Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Ekspert wskazuje konkretny miesiąc

Reklama

"Kontrowersyjne posunięcie". ZUS zmienił zasady dotyczące L4

Zasady zmieniły się i w wielu przypadkach nie będą już aż tak surowe. To jednak, w ocenie specjalistów, ma być kontrowersyjnym posunięciem, które może narazić na duże straty pracodawców.

W opinii specjalistów, nowy zapis ma dać "lawirującym pracownikom jeszcze szersze pole do nadużyć i naraża przedsiębiorców na wymierne straty finansowe" - cytuje firmę kontrolującą pracowników serwis wp.pl.

Zmiana w poradniku ZUS miała wejść w życie 30 sierpnia.

Zobacz również: Czy emerytura po mężu należy się każdej wdowie? Podpowiadamy!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwolnienie lekarskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy