5 zalet regularnego jedzenia owsianki

W owsiance można zakochać się od pierwszego posiłku. Jest to ciepła, wypełniona pożywnym ziarnem potrawa, którą w dodatku bardzo łatwo przygotować. Być może zastanawialiście się kiedyś, jaka jest różnica między płatkami owsianymi a owsem ciętym? Płatki przed zapakowaniem są gotowane na parze i odpowiednio spłaszczane. Natomiast owies cięty to po prostu zwykły owiec, pocięty na drobne kawałki za pomocą ostrego noża. Otrzymany produkt, niezależnie od sposobu przygotowania, pozostaje pełnoziarnisty. Dzięki temu możesz spokojnie wybrać wersję, którą najbardziej ci smakuje - obie są równie zdrowe.

owsianka
owsianka© Photogenica

Będziesz łatwiej kontrolował wagę

kontrola wagi
© Photogenica

Owsianką można zaspokoić nawet dotkliwy głód. Dzięki niej spędzisz poranek zadowolony i syty bez konieczności sięgnięcia po tłustego pączka. Badania porównujące działanie śniadaniowych płatków owsianych i kukurydzianych wykazały, że te pierwsze opuszczają żołądek zdecydowanie wolniej. Ludzie najedzeni poranną owsianką spożywają też znacznie mniej kalorii podczas kolejnych posiłków.

Poprawisz stan swojego serca

Prawdopodobnie słyszałeś, że owsianka jest bardzo dobra dla serca. Istnieją naukowe badania, które potwierdzają ten fakt. Owies posiada właściwości obniżające poziom cholesterolu, przyczyniając się tym samym do poprawy stanu zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

Owsianka może również pomóc w kontroli poziomu cukru. Utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi jest bardzo istotne dla osób z cukrzycą (są one bardziej narażone na choroby układu krążenia). Owsianka posiada również wszystkie zalety produktów pełnoziarnistych. Zaledwie jedna szklanka płatków owsianych zawiera aż 26 gramów węglowodanów. Dzięki temu są one idealnym śniadaniem dla osób cierpiących na cukrzycę.

Twoje jelita będą ci wdzięczne

dobry stan jelit
© Photogenica

Dobrym sposobem na poprawę zdrowia naszego przewodu pokarmowego (GI) jest włączenie do diety prebiotyków. Są to substancje, które odżywiają i stymulują wzrost działających w jelitach dobrych bakterii. Same prebiotyki nie są jednak trawione przez ludzki organizm. Zawarty w owsie beta-glukan znakomicie sprawdza się w utrzymaniu przyjaznych nam mikroorganizmów jelitowych w dobrym zdrowiu.

Owsianka potrafi być również niezwykle pomocna w utrzymaniu regularnego cyklu wypróżniania. Jedna szklanka zawiera około 4 gramów błonnika, który pomaga rozluźnić jelita i pozbyć się zalegających w nich resztek. Dzięki niej unikniemy również wzdęć.

Otrzymasz potężny zastrzyk odżywczych składników

Wspominaliśmy już o zawartości węglowodanów w owsiance. Jak jednak wygląda sytuacja w przypadku białek i tłuszczy? Owsianka zwiera w sobie bardzo mało tłuszczu (tylko 2 gramy na szklankę) i praktycznie pozbawiona jest tłuszczów nasyconych. Jedna szklanka płatków owsianych to natomiast około 5 g białka! Są one w dodatku pełne odżywczych mikroelementów, takich jak miedź, żelazo, magnez, fosfor, selen i cynk, a także przeciwutleniacze. Jedna szklanka płatków owsianych to tylko 143 kalorii (oczywiście bez dodatków).

Twoje śniadania nigdy więcej nie będą nudne

owsianka z owocami
© Photogenica

By nasze ciało mogło się rozwijać, musimy jeść różne produkty spożywcze. Owsianka jest zaś idealną bazą, do której można wprowadzać przeróżne dodatki. Można przygotowywać ją każdego ranka, za każdym razem wzbogaconą o nowe składniki. Kolejną możliwością jest przygotowanie dużego garnka owsianki i serwowanie sobie odpowiedniej porcji każdego dnia (przed podgrzaniem owsianki w kuchence mikrofalowej warto dodać do niej nieco mleka lub wody).

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas