Autentyczna włoska focaccia w polskiej kuchni. Receptura na chrupiący i puszysty wypiek

Największe zalety focacci? Prostota przygotowania i pełnia smaku w każdym kęsie. Zaraz po pizzy, to jeden z bardziej charakterystycznych włoskich przysmaków. Możemy ją jeść na śniadanie, podawać do obiadu lub serwować w trakcie niespiesznej kolacji. Jak upiec focaccię, by zawsze wychodziła tak samo chrupka i pachnąca? Podpowiadamy.

Co jest sekretem udanej foacci?
Co jest sekretem udanej foacci?archiwum autorkiarchiwum prywatne

Focaccia - co to jest?

W Polsce nie wyobrażamy sobie śniadania czy kolacji bez chrupiącej bułki lub kilku kromek świeżego chleba. Mieszkańcy Włoch od małego zajadają się focaccią, czyli rodzajem drożdżowego pieczywa. Najczęściej podaje się gotowy wypiek na ciepło, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by ze smakiem zamaczać kawałek wystygniętej focacci w aromatyzowanej przyprawami oliwie. Czym się różni pizza od focacci? Ciasto do placka z licznymi dodatkami rozciąga się do uzyskania odpowiedniej cienkości. Focaccia jest o wiele grubsza i bardziej puszysta. W przeciwieństwie do ciasta na pizzę, które po wyrobieniu można od razu piec, potrzebuje przynajmniej kilku godzin wyrastania.

Jaka mąka jest najlepsza do focacci?

Składnikiem, bez którego nie udałaby się focaccia, wcale nie są świeże drożdże. Kluczową rolę w przepisie odgrywa mąka pszenna, ale nie byle jaka, najlepiej odpowiednio dobrana. To właśnie ona odpowiada za puszystość, chrupkość, a także końcową jakość domowego wypieku. Chcąc samodzielnie przygotować włoski przysmak, najlepiej zaopatrzyć się w odmiany o niskim typie. Z łatwo dostępnych w sklepach wybierajmy zawsze 450 lub 500.

Co zrobić, jeśli marzy nam się focaccia niczym wyciągnięta z włoskiego pieca? W takiej sytuacji odpowiednia będzie mąka 00, chętnie używana do wyrabiania ciasta na pizzę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by smakołyk powstał także z użyciem odrobiny mąki żytniej, pełnoziarnistej czy orkiszowej. Pamiętajmy jednak, by zawsze były tylko dodatkiem. Za sukces focacci odpowiada spora zawartość glutenu, obecnego przede wszystkim w mące pszennej.

Z czym można zrobić domową focaccię?

Kultowa w polskich domach jest focaccia serwowana na słono, z dodatkiem suszonych pomidorów, oliwek, cebuli czy dużej ilości tartego sera dobrej jakości. Popularna odmiana wytrawnej focacci zachwyca idealnie przypieczonymi plasterkami chrupiących ziemniaków, pyszniącymi się na wierzchu ciasta. W północno-zachodnich Włoszech spotkamy się także z wypiekiem okraszonym porcją cukru, miodem, a nawet rodzynkami i orzechami. Jakie zioła do focacci? Smak włoskiego wypieku doskonale podbiją m.in.

  • rozmaryn,
  • szałwia,
  • oregano,
  • bazylia,
  • tymianek,
  • cząber.

Przygotowanie chrupiącej focacci

Składniki na focaccię z oliwkami

  • 700 g mąki pszennej typ 00, 450 lub 500
  • 300 ml wody
  • 30 g świeżych drożdży
  • 1 łyżeczka cukru białego
  • 3 ząbki czosnku
  • 2 łyżki oliwy
  • ½ łyżeczki suszonego rozmarynu
  • ½ łyżeczki suszonego oregano
  • 1 garść zielonych oliwek
  • 1 garść czarnych oliwek
  • 1 łyżeczka soli gruboziarnistej
Jak krok po kroku przygotować focaccię?
Jak krok po kroku przygotować focaccię?archiwum autorkiarchiwum prywatne

Przygotowanie focacci z oliwkami

  1. Zaczynamy od wykonania rozczynu. W tym celu do miski wkruszamy świeże drożdże, dodajemy cukier i zalewamy letnią wodą.
  2. Po dokładnym wymieszaniu przykrywamy całość ściereczką i pozostawiamy do wyrośnięcia na 10-15 minut.
  3. Kiedy upłynie ostatnia minuta, na stolnicę przesiewamy mąkę pszenną, robimy w niej wgłębienie i wlewamy rozczyn, doprawiając szczyptą soli oraz jedną łyżką oliwy z oliwek.
  4. Ciasto wyrabiamy rękoma do uzyskania gładkiej i elastycznej konsystencji. Ponownie wkładamy je do miski, przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na dwie godziny.
  5. W tym czasie piekarnik nagrzewamy do 220 st. C, oliwki kroimy na plasterki, a ząbki czosnki przeciskamy przez praskę. Oba składniki mieszamy razem z łyżką oliwy, rozmarynem oraz oregano.
  6. Idealnie wyrośnięte ciasto przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i formujemy z niej okrągły placek. Na powierzchni ciasta palcami tworzymy zagłębienia i umieszczamy w nich oliwki z przyprawami.
  7. Wierzch placka posypujemy gruboziarnistą solą, wkładamy do piekarnika na środkową półkę i pieczemy przez 20-25 minut lub do osiągnięcia złocistego koloru.
  8. Gotową focaccię wyciągamy z urządzenia i przekładamy na kratkę do lekkiego ostudzenia. Do czego pasuje focaccia? Wypiek doskonale smakuje solo, jako baza do kanapek lub pieczywo podawane z sosami i sałatkami.

Czemu focaccia wychodzi twarda?

W przygotowaniu doskonałej focacci niezbędne jest trzymanie się zarówno proporcji, jak i sumienne wypełnianie każdego kroku z przepisu. Niewielkie odstępstwo od reguły lub skrócenie czasu wyrastania ciasta spowoduje, że nie wytworzy się odpowiednia porcja glutenu. Czym może to skutkować? Po upieczeniu, zamiast cieszyć się wyrośniętą, miękką w środku i chrupiącą focaccią, załamiemy dłonie nad płaską, gęstą i zbyt twardą masą. Za zbyt przesuszony wypiek może odpowiadać natomiast zbyt mała ilość wody.

„Ewa gotuje”: Pizza zawijanaPolsat

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas