Czym jest biała piana podczas smażenia kurczaka? Rozwiewamy wątpliwości

Mięso drobiowe cieszy się niesłabnącą popularnością wśród kucharzy i smakoszów. Mięso z kurczaka charakteryzuje się soczystością i delikatną teksturą, w dodatku jest proste i szybkie w przygotowaniu. Wrzucasz mięsne kąski na patelnię i zauważasz coś niepokojącego? Co oznacza biała piana widoczna podczas smażenia kurczaka? Sprawdź, aby upewnić się, że twoje posiłki będą nie tylko smaczne, ale też zdrowe.

Smażenie kurczaka może wzbudzać w kucharzach wątpliwości
Smażenie kurczaka może wzbudzać w kucharzach wątpliwości 123RF/PICSEL

Uniwersalny kurczak święci tryumfy

Jedną z głównych zalet mięsa z kurczaka jest jego łagodny smak, dzięki któremu stanowi doskonałą bazę dla różnorodnych dodatków. Pozwala kucharzom do woli eksperymentować z przyprawami i marynatami. Świetnie smakuje zarówno w wersji pikantnej, jak i ze słodkimi akcentami

Kupując kurczaka, zależy nam na znalezieniu produktów jak najlepszej jakości. Po czym poznać, że mięso drobiowe jest świeże?

  • Powinno cechować się delikatnie różową barwą. Jeśli filet z kurczaka przyjmuje odcienie szarości lub widać na nim pożółkłe fragmenty, czasy świeżości ma już za sobą.
  • Zwarta konsystencja i jędrność to kolejne wyznaczniki świeżego mięsa. Pod wpływem delikatnego nacisku palca powinno szybko odzyskać kształt.
  • Zapach świeżego mięsa jest bardzo łagodny. Gdy wyczuwasz silniejszy aromat z kwaskowatymi nutami — porcja zaczęła się już psuć.

Dylemat podczas przygotowania mięsa z kurczaka

Często wybieranym fragmentem jest filet z piersi kurczaka. Można wyczarować z niego najróżniejsze dania, a jego obróbka nie zajmuje dużo czasu. Z tego względu często ląduje na patelni. Podczas smażenia kurczaka pojawia się biała piana i zastanawiasz się, czy jest to powód do niepokoju?

Pierwszą myślą często jest negowanie świeżości mięsa. Inni podejrzewają, że jest to dowód na obecność w mięsie hormonów lub antybiotyków. Nic bardziej mylnego.

Co oznacza biała piana podczas smażenia kurczaka?

Okazuje się, że pojawienie się charakterystycznej piany jest procesem całkowicie naturalnym. Z całą pewnością nie stanowi sygnału o tym, że mięso nie nadaje się do spożycia. To nic innego jak białko, które jest uwalniane z mięsa wskutek działania wysokiej temperatury. Identyczne zjawisko zauważysz podczas gotowania np. mięsnego rosołu. Wytrącające się białko potocznie jest nazywane szumowinami. Ich obecność w żaden sposób nie wpływa na wartość odżywczą mięsa.

Jak smażyć kurczaka, żeby był soczysty?

Znajomość kilku kulinarnych trików pozwoli przygotować posiłek, który będzie rozpływać się w ustach. Planując smażenie kurczaka, warto wcześniej zanurzyć go w marynacie z oliwy lub jogurtu naturalnego z przyprawami.

Nigdy nie należy kłaść mięsa na zimny olej. Umieść go na patelni dopiero w momencie, gdy tłuszcz będzie rozgrzany. Inaczej kurczak wyschnie na wiór. Ciekawym trikiem jest przykrycie patelni po skończeniu smażenia lub zawinięcie mięsa w folię aluminiową na pięć minut. Kurczak będzie jeszcze bardziej miękki i soczysty.

„Ewa gotuje”: Zupa z fasolką szparagowąPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas