Czym się różni śmietana od śmietanki? Oto kluczowe różnice

Ile jest rodzajów śmietany? Dlaczego jedne nadają się wyłącznie do zupy, a inne do kawy czy deseru? Warto poznać wszystkie właściwości popularnego produktu. Dzięki temu w trakcie gotowania unikniemy przykrych niespodzianek.

Którą śmietanę wybrać? Poniżej przydatna ściąga
Którą śmietanę wybrać? Poniżej przydatna ściąga123RF/PICSEL

Śmietana to produkt, który cieszy się w kuchni dużą popularnością. W końcu jest znakomitym dodatkiem do rozmaitych potraw, sosów czy deserów. Śmietany dzielą się na słodkie i kwaśne, a w każdej grupie mamy również rozróżnienie ze względu na zawartość tłuszczu.

Najtrwalsze śmietany, mające najdłuższy termin przydatności do spożycia, to UHT. Inne tego typu produkty bez wspomnianego oznaczenia, najlepiej przechowywać w lodówce - maksymalnie przez dwa dni od otwarcia.

Chociaż największą popularnością cieszy się śmietana 18 proc., warto znać też zastosowanie innych rodzajów. Oto przydatna ściąga.

Śmietana kwaśna: rodzaje i zastosowanie

Kwaśna śmietana powstaje wskutek ukwaszenia śmietany płynnej kulturami bakterii kwasu mlekowego. Oto rodzaje śmietany kwaśnej i ich zawartość tłuszczu:

  • Śmietana 9%: kwaśna śmietana o najniższej zawartości tłuszczu. Jest najlepszym wyborem do sałatek, sałat i mizerii oraz do twarożku. Sprawdzi się również jako dodatek do sosów i zup,
  • Śmietana 12%: idealna do dań na zimno takich jak np. chłodniki warzywne i owocowe. Jest też idealnym dodatkiem do śledzi w śmietanie,
  • Śmietana 18%: prawdziwa królowa, jeśli chodzi o popularność. Śmietana 18% jest najczęściej używanym rodzajem. Jest polecana zwłaszcza do gorących sosów i zup. Nadaje pełniejszy smak i lekko zagęszcza potrawę,
  • Śmietana 22%: ma największą zawartość tłuszczów, jeśli chodzi o kwaśne śmietany. Najlepiej sprawdza się jako dodatek do sosów na ciepło czy dania z mięsa ugotowanego w niewielkiej ilości wody z dodatkiem warzyw.
Śmietana śmietanie nierówna. Jedna lepiej sprawdzi się w przypadku dań gorących, inna - deserów
Śmietana śmietanie nierówna. Jedna lepiej sprawdzi się w przypadku dań gorących, inna - deserów123RF/PICSEL

Śmietana słodka: rodzaje i zastosowanie

A teraz czas na śmietany słodkie (UHT lub pasteryzowane), które dzielą się na kremówki (gęste) i śmietanki (płynne). Dobrze znoszą wysokie temperatury, można je stosować zarówno do potraw gorących, jak i zimnych.

Rodzaje śmietany słodkiej i zawartość tłuszczu:

  • Śmietanka 9%: idealna do koktajli, smoothie i do kawy,
  • Śmietana 12%: sprawdzi się idealnie do gotowania i duszenia oraz zapiekanek,
  • Śmietana 30%: idealna na bitą śmietanę ze względu na wysoką zawartość tłuszczu. Jest idealna do musów i kremów, bo łatwo się ubija. Można ją gotować,
  • Śmietana 36%: śmietana kremówka, która szybko się ubija. Idealna do deserów.
Bita śmietana jest elementem wielu deserów
Bita śmietana jest elementem wielu deserów123RF/PICSEL

Nie dodawaj do gorącej potrawy. Wcześniej śmietanę musisz "zahartować"

Nim dodamy kwaśną śmietaną do gorącej potrawy, musimy wykonać pewien prosty zabieg. Chodzi o "zahartowanie". Nigdy nie wlewamy śmietany od razu do gorącej zupy, nie dodajemy od razu do gorącej potrawy.

Najpierw do osobnej miseczki dodajemy łyżek zupy i dodajemy śmietanę. Całość ciągle mieszamy - dopiero tak przygotowaną śmietanę dodajemy do zupy. Po jej dodaniu nie kontynuujemy już gotowania. Jeśli zapomnimy o "zahartowaniu", czeka nas przykra niespodzianka. Kwaśna śmietana ulegnie zważeniu i zamieni się w białe "strzępki" białek.

„Ewa gotuje”: Krem sułtańskiPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas