Będą kremowe, aksamitne i wyraziste w smaku. Jakiej śmietany użyć do duszenia grzybów?

W polskich lasach już pojawiły się liczne gatunki grzybów, co oznacza, że jesienny sezon grzybowy można uznać za rozpoczęty. Zebrane przez nas grzyby możemy przygotować na wiele sposobów, jednak jednym z ulubionych dań Polaków są grzyby duszone w śmietanie. Jak je przygotować i jaką śmietanę wybrać?

Grzyby duszone w śmietanie to przysmak, który kochają Polacy
Grzyby duszone w śmietanie to przysmak, który kochają Polacy 123RF/PICSEL

Kwaśna czy kremówka - jaka śmietana jest najlepsza do duszenia grzybów?

Grzyby duszone w śmietanie to danie, które możemy modyfikować w zależności od preferencji smakowych, a jednym z kluczowych elementów jest wybór odpowiedniego rodzaju śmietany. Do duszenia grzybów najlepiej sprawdza się zarówno śmietana kwaśna, jak i śmietana kremówka, każda z nich nadaje potrawie innego charakteru.

Śmietana kwaśna o zawartości tłuszczu na poziomie 12-18% jest idealna, jeśli zależy nam na uzyskaniu bardziej wyrazistego smaku. Jej lekko kwaskowaty smak doskonale kontrastuje z intensywnym aromatem grzybów, dodając im orzeźwiającej nuty. Takie grzyby idealnie sprawdzą się jako dodatek do dań mięsnych czy ziemniaków.

Z kolei śmietana kremówka, o znacznie wyższej zawartości tłuszczu, bo aż 30-36%, to propozycja dla tych, którzy wolą delikatniejsze i aksamitne potrawy. Dzięki niej takie danie staje się bardziej kremowe i subtelne w smaku. Grzyby duszone w słodkiej śmietanie doskonale komponują się z makaronem czy kaszą. Trzeba jednak pamiętać, aby śmietany kremówki nie gotować zbyt długo, gdyż może się ona zwarzyć.

Pamiętajmy, że niezależnie od wybranego rodzaju śmietany grzybów nie należy dusić zbyt długo. Intensywna obróbka termiczna może spowodować, że stracą swoją teksturę i smak.

Jak zrobić grzyby w śmietanie? Prosty przepis, wykonasz w 20 minut

Duszone grzyby w śmietanie to klasyczne danie, które świetnie sprawdza się zarówno jako dodatek do obiadu, jak i samodzielna przekąska. Oto prosty przepis na to danie:

Składniki:

  • 1 kg ulubionych grzybów leśnych (mogą to być kurki, prawdziwki, podgrzybki)
  • 1 cebula
  • 1 szklanka śmietany (słodkiej lub kwaśnej)
  • 2 łyżki masła
  • łyżka oliwy
  • pęczek natki pietruszki

Wykonanie:

  1. Grzyby myjemy i kroimy na grube kawałki.
  2. Obraną i posiekaną cebulę smażymy na rozgrzanym maśle z oliwą.
  3. Na patelnię z cebulką dodajemy grzyby, a następnie smażymy całość przez 30 minut.
  4. Dodajemy śmietanę i dusimy przez około 7 minut pod przykryciem.
  5. Na koniec dodajemy posiekaną natkę pietruszki, doprawiamy solą i pieprzem.
Do duszenia możemy wybrać ulubione grzyby np. kurki
Do duszenia możemy wybrać ulubione grzyby np. kurki Damian Klamka/East NewsEast News

Grzyby w śmietanie nie dla wszystkich. Kto powinien uważać na to danie?

Mimo że grzyby w 90% składają się z wody, często uznaje się je za ciężkostrawne. Głównym powodem jest zawarta w nich chityna - związek, który budową przypomina celulozę i nie jest trawiony przez ludzki organizm. To sprawia, że grzyby długo zalegają w przewodzie pokarmowym. Ponadto grzyby zawierają spore ilości białka, które w porównaniu z węglowodanami rozkłada się wolniej.

Pamiętajmy więc, że połączenie grzybów z tłustą śmietaną dodatkowo obciąża układ trawienny, dlatego osoby z wrażliwym żołądkiem lub też chorobami wątroby, trzustki, pęcherzyka żółciowego i nerek powinny zrezygnować ze spożywania takiej potrawy.

„Ewa gotuje”: Grzyby marynowane w sosie musztardowymPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas